Abp Wojda: Trzeba nam wygasić emocje i na nowo budować jedność
29 października 2020 | 00:32 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Dziś potrzebujemy tej mocy z wysoka; potrzebujemy takich patronów jak św. Juda Tadeusz, którzy pomogą nam wygasić emocje i na nowo budować jedność, która jest nam tak bardzo potrzebna, która pozwoli nam wzrastać i odnajdywać to, co najpiękniejsze w naszym życiu i tym się dzielić z innym” – mówił abp Tadeusz Wojda na zakończenie Eucharystii sprawowanej w archikatedrze białostockiej, dziękując kapłanom i wiernym za wspólną modlitwę w dniu święta św. Judy Tadeusza, swojego Patrona.
Dziękując wiernym za uczestnictwo we Mszy św. podkreślił, iż obecne czasy nie sprzyjają świętowaniu, jednakże wspólna modlitwa jest właśnie teraz tak bardzo potrzebna.
Odwołując się do osoby św. Judy Tadeusza podkreślił, że „jest on potężnym patronem, który dokonywał wiele cudów i znaków, potrafił zmieniać różne trudne sytuacje dla dobra drugiego człowieka”. „Więc niech i dziś przewodzi nam w tych trudnych czasach. W tych czasach, kiedy zły duch zaczyna coraz mocniej wchodzić w naszą społeczność podlaską, polską i ludzką. I zaczyna dzielić, coraz bardziej dzielić. Nie chcemy tego” – mówił Metropolita.
„Chcemy jednej wielkiej wspólnoty, wspólnoty ludzi szanujących się. Wspólnoty ludzi, którzy choć mają różne spojrzenia na rzeczywistość i różne zdania, to potrafią uszanować drugiego człowieka. Nasza polska kultura zawsze taka była. Dawała przykłady jak bardzo, mimo różnorodności etnicznych potrafiliśmy zawsze znaleźć wspólny język. Wystarczy tylko spojrzeć na moment odzyskania niepodległości, od którego minęło sto lat. Jakże różne były wówczas spojrzenia na Polskę. A jednak potrafiliśmy stanąć ponad podziałami i szukać wspólnego dobra” – przypominał Arcybiskup.
„I dlatego dzisiaj chcemy w sposób szczególny prosić św. Judę Tadeusza, aby dał nam dalekowzroczność, aby pozwolił nam przejść ponad wszelkimi podziałami i partykularnymi interesami. Aby pomógł nam szukać tego, co łączy, a nie tego, co dzieli; tego, co sprawia, że będziemy siebie nawzajem szanować, a nie tego, co sprawi, że będziemy się nawzajem wyzywać. To nie jest nasza kultura, to nie jest nasza tożsamość. To nie ma nic wspólnego z chrześcijańską tradycją, z duchem św. Jana Pawła II, z duchem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dlatego dziś potrzebujemy tej mocy z wysoka; potrzebujemy właśnie takich patronów, którzy pomogą nam wygasić emocje i pozwolą na nowo budować jedność, która jest nam tak bardzo potrzebna, która pozwoli nam wzrastać i odnajdywać to, co najpiękniejsze w naszym życiu i tym się dzielić z innymi. Dlatego prośmy św. Judę Tadeusza, by tak jak kiedyś, tak i dziś wprowadzał pokój w społeczeństwo, zarówno Podlasia, jak całej Polski” – zakończył, dziękując za wspólną modlitwę wszystkim kapłanom i wiernym świeckim.
Mszę św. koncelebrowali abp senior Edward Ozorowski, bp Henryk Ciereszko oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na wspólną modlitwę przybyli profesorowie i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, członkowie bractw kurkowych oraz przedstawiciele władz samorządowych. Homilię wygłosił ks. prał. Wojciech Łazewski, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku.
Po Komunii św. Metropolita Białostocki przyjął życzenia od księży oraz Seminarium Duchownego. Eucharystię zakończyło wspólne odśpiewanie Suplikacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.