Abp Wojda w Kielcach: Matka Boża przypomina nam, że nasze życie powinno się zmieniać
08 maja 2021 | 12:50 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Maryja jest pośród nas po to, aby nam błogosławić i przypominać, że nasze życie powinno się nieustannie zmieniać – mówił dzisiaj w homilii abp Tadeusz Wojda. Pochodzący z Kielecczyzny metropolita gdański przewodniczył dziś w Kielcach Mszy św. w dniu odpustu Matki Bożej Łaskawej, patronki miasta.
Eucharystia koncelebrowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i biskupów pomocniczych, bp. Mariana Florczyka i bp. Andrzeja Kaletę, odbywała się przy wyeksponowanym w ołtarzu głównym obrazie patronki Kielc, odbierającym cześć od XVII stulecia. Uroczystość wpisuje się w jubileusz 850-lecia bazyliki.
Bp Jan Piotrowski we wprowadzającym słowie przypomniał akt koronacji MB Łaskawej Kieleckiej przez św. Jana Pawła II. Zauważył, jak bardzo przez ostatnie 30 lat zmieniła się Polska i diecezja kielecka, przestrzegał przed niezgodą i publicznym ferowaniem wyroków, w trudnych czasach pandemii i „ideologicznego zamętu”.
W homilii abp Tadeusz Wojda nawiązał do ośmiowiekowego jubileuszu kieleckiej bazyliki, historii obrazu patronki i silnego kultu Matki Bożej oraz przesłania, które płynie z obecności Maryi. – Jeśli Matka Boża jest pośród nas to po to, aby nam błogosławić i przypominać, że nasze życie powinno się nieustannie zmieniać – wskazywał hierarcha.
– Matko Boża Łaskawa Kielecka, broń nas, wspieraj, wypraszaj moc, byśmy dobrze i z miłością potrafili zwyciężać zło – mówił abp Wojda, dostrzegając je nie tylko w epidemii koronawirusa, ale w różnych przejawach społecznej i politycznej przemocy, w „walce z Kościołem oraz z tym, co stanowi naszą chrześcijańską tożsamość”.
Ze względu na pandemię, tym razem, podobnie jak rok temu, nie odbyła się procesja ulicami Kielc w intencji miasta i jego mieszkańców. Na zakończenie Mszy św., wokół katedry przeszła procesja złożona z asysty liturgicznej niosącej kopię cudownego obrazu. Odczytany został też wtedy akt zawierzenia Kielc Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej.
W łączności z kościołem katedralnym we wszystkich parafiach kieleckich zostały dzisiaj odprawione Msze św., po których został odczytany Akt zawierzenia Miasta Matce Bożej Łaskawej i udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Historia wizerunku patronki miasta sięga roku ok.1600, gdy Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. To dzieło nieznanego autora z przełomu XVI/XVII wieku.
Szczególne nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwem Różańcowym w 1626. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem stał się niemal od początku obiektem kultu, którego wyrazem były liczne wota.
Od 1982 r. bazylika katedralna w Kielcach jest uznawana za ogólnopolskie sanktuarium maryjne. Obraz ukoronował Jan Paweł II 3 czerwca 1991 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.