Drukuj Powrót do artykułu

Abp Ziemba: nasze kapłaństwo określa współczesna kultura, sztuka, ekonomia, polityka

11 czerwca 2016 | 16:02 | xmb Ⓒ Ⓟ

Globalizacja obojętności wymaga zaangażowania kapłanów w odbudowaniu wrażliwości współczesnego człowieka na wartość i świętość ludzkiego życia – mówił abp Wojciech Ziemba podczas Mszy św. odprawionej w kościele seminaryjnym w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów.

Razem z metropolitą warmińskim Mszę św. koncelebrowali abp Józef Górzyński, bp Julian Wojtkowski, kapłani archidiecezji warmińskiej, a wśród nich obchodzący złoty i srebrny jubileusz święceń.
W homilii metropolita warmiński przypomniał, że życie chrześcijańskie związane jest bardzo mocno z kapłańską posługą: posługa sakramentów świętych, przewodnictwo w modlitwie, posługa Słowa Bożego, a przede wszystkim przewodnictwo w Eucharystii.

Dlatego – podkreślił hierarcha – dzień modlitw o uświęcenie kapłanów jest najpierw dziękczynieniem Kościoła za sakrament kapłaństwa, a dla kapłanów jest dniem odnowienia tego charyzmatu.
Abp Ziemba zaznaczył, że kapłaństwo otrzymaliśmy w konkretnym czasie. Dlatego należy zrozumieć ten konkretny czas, aby zrozumieć znaczenie własnego kapłaństwa. Określa go wiek kapłana, diecezja, parafia. Określają go mieszkańcy naszego kraju i ci, z którymi spotkamy się na co dzień. Nasze kapłaństwo określa także współczesna kultura, sztuka, ekonomia, polityka.

W tym kontekście metropolita warmiński nawiązał do Orędzia Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post, gdzie papież pisał o globalizacji obojętności, jaka określa współczesną sytuację człowieka. Abp Ziemba wskazał na te działania, które są przejawem obojętności wobec ludzkiego życia. Zamykane są kolejne szkoły, bo nie ma dzieci – wyliczał hierarcha. Pozbawia się życia w zamachach terrorystycznych wielu niewinnych ludzi. Życie staje się tylko towarem przetargowym. Wprowadzana do prawodawstwa eutanazja zabija ludzi chorych i starych, bo są niepotrzebni, obciążają budżet. Pojawiają się nowe sposoby zabijania nienarodzonych dzieci, często aprobowane przez rządy, promuje się związki, które ze swej natury nie mogą dać nowego życia ze szkodą rodzin naturalnych.

Na zakończenie abp Ziemba apelował, by duchowni odważnie podejmowali zadania współczesnego kapłana, by zadbali o odnowę serca człowieka, przez posługę jednania w sakramencie pokuty i Eucharystii, które to sakramenty współczesnemu kapłanowi są bardzo bliskie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.