Abp Ziemba: nawrócenie ma być oddaniem należnej czci Bogu
13 lutego 2013 | 21:45 | xmb Ⓒ Ⓟ
Nawrócenie ma być oddaniem należnej czci Bogu, ma być wyciągnięciem ostatecznego wniosku z pierwszego artykułu wiary: Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziem, ponieważ wszystko, także człowiek znajduje się w określonej relacji do Pana Boga – mówił abp Wojciech Ziemba podczas Mszy św. odprawionej w katedrze św. Jakuba w Olsztynie, w środę popielcową na rozpoczęcie Wielkiego Postu.
W homilii, poświęconej głównie nawróceniu i dawaniu świadectwa, metropolita warmiński podkreślał, że sam Wielki Post przez samą nazwę wydaje się kłaść nacisk na ograniczeniu spożywania pokarmów. Ale w rzeczywistości jest specjalnym czasem praktyki pokutnej prowadzącym do nawrócenia i pojednania.
Abp Ziemba przypomniał, że chociaż jest wiele zewnętrznych znaków pokuty, jak: modlitwa, jałmużna, post, nabożeństwa wielkopostne czy dobrowolnie podjęte umartwienia, to wielcy nauczyciele wiary wzywają najpierw do nawrócenia serca, do pokuty wewnętrznej.
Nawrócenie – wyjaśniał hierarcha – ma pomóc dojść do przekonania, że wszystko, także człowiek, znajduje się w określonej relacji do Pana Boga, że Pan Bóg, po prostu jest, że człowiek istnieje dzięki Bogu, dlatego posiada określone prawa i obowiązki – jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże, jest obdarzony rozumem i wolną wolą. Jest to ubogacenie człowieka, ale jednocześnie jest zobowiązaniem.
W tym kontekście abp Ziemba przestrzegł, że zakłócenie relacji pomiędzy Bogiem a człowiekiem dzieje się wyłącznie z winy człowieka, ponieważ Pan Bóg zawsze jest wierny, a rozejście się z Bogiem jest zawsze ze szkodą dla człowieka. Naruszone, czyli grzeszne relacje człowieka w stosunku do Pana Boga, szkodzą nie tylko samemu błądzącemu człowiekowi, ale dają złe świadectwo wobec innych. Wiara w Boga – przypominał metropolita warmiński – nie jest sprawą prywatną. Jest świadectwem postawy człowieka wobec Pana Boga a także wobec ludzi. Dlatego, zdaniem metropolity warmińskiego, Wielki Post jest okresem naprawy tego, co zostało zepsute, jest wysiłkiem w celu odkrycia na nowo prawdziwej drogi życia, opartej na czynach, a nie tylko na gestach.
Na zakończenie homilii abp Ziemba zachęcał: W Roku Wiary odnówmy swoją wiarę w Boga. Niech ona będzie pogłębiona i tak mocna, aby nie zabrakło świadectwa wiary wobec świata. Ludzi wierzących jest wciąż bardzo dużo, natomiast we współczesnym świecie brakuje świadków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.