Abp Ziemba: wierzyć, to znaczy starać się poznać umysłem to, w co wierzę
22 kwietnia 2013 | 17:51 | xmb Ⓒ Ⓟ
Edukacja katolicka, prowadzona na poziomie uniwersyteckim, jest okazją do pogłębienia własnej wiary i wiedzy w sprawach najbardziej zasadniczych w naszym życiu – pisze abp Wojciech Ziemba w liście pasterskim, poświęconym roli edukacji w rozwoju i przekazie wiary.
Metropolita warmiński przypomina, że okres wielkanocny, który obecnie przeżywamy w liturgii, a szczególnie trwający Rok Wiary, skłania nas do głębszej refleksji na temat wiary w Boga. Chodzi nie tylko o samą deklarację wiary, ale o osobistą decyzję by uznać Pana Boga za podstawowy punkt odniesienia dla całego życia. Wierzyć, to znaczy starać się poznać umysłem to, w co wierzę.
W tym kontekście abp Ziemba podkreśla, że dzisiaj potrzebna nam jest żywa świadomość wiary – po to, abyśmy starali się lepiej ją poznać i wiernie wprowadzać w życie, a równocześnie dzielić się nią z innymi.
Hierarcha przekonuje, że Nowa Ewangelizacja nie pozostawia przekazywania wiary jedynie specjalistom: katechetom, księżom, misjonarzom, ale wymaga udziału wiernych świeckich, którzy mogą stanowić pomost pomiędzy parafią a ludźmi oddalonymi od Kościoła.
W Roku Wiary – pisze dalej abp Ziemba – w sposób szczególny zwracam się z propozycją do ludzi młodych, którzy zdają w tym roku maturę, jak i do starszych, którzy o szkole już może zapomnieli, o podjęcie wyzwania trudu szerzenia wiary Chrystusa w swoim środowisku, bądź na drodze powołania kapłańskiego, zakonnego, bądź też jako osoba świecka, która dzisiaj ma także duże możliwości działania.
W dalszej części listu abp Ziemba prezentuje funkcjonujący od 13 lat Wydział Teologii, będący jednym z szesnastu wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydział Teologiczny w tym czasie ukończyło pond 2500 absolwentów: świeckich i duchownych, którzy w swoim środowisku dają piękne świadectwo chrześcijańskiemu powołaniu.
Wydział służy formacją filozoficzno-teologiczną kandydatów do kapłaństwa z seminariów duchownych Metropolii Warmińskiej oraz proponuje 5-letnie studia teologiczne dla przyszłych nauczycieli religii, a także nauki o rodzinie, których przedmiotem jest życie małżeńsko-rodzinne w szerokim tego słowa znaczeniu oraz prawo kanoniczne.
List pasterski zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji warmińskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.