Abp Zimoń: Solidarność ma fundament w jednakowej godności wszystkich ludzi
03 września 2010 | 15:07 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Solidarność ma fundament w jednakowej godności wszystkich ludzi, którą chrześcijanie wywodzą z faktu stworzenia człowieka na obraz Boga” – powiedział w piątek metropolita katowicki abp Damian Zimoń w Jastrzębiu Zdroju podczas Mszy św. z okazji trzydziestolecia „Solidarności”.
Wśród zgromadzonych w jastrzębskiej świątyni Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, nazywanej „kościołem na górce”, obecny był m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek, wicepremier Waldemar Pawlak, obydwaj katowiccy biskupi pomocniczy Gerard Bernacki i Józef Kupny oraz słynny kapelan górników ks. Bernard Czernecki. Uczestnicy Mszy modlili się również za zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkie ofiary smoleńskiej katastrofy.
Abp Zimoń wspominając wydarzenia sprzed trzydziestu lat wyraził przekonanie, że solidarność, która narodziła się w Jastrzębiu, była owocem długiego i cierpliwego budzenia przez duszpasterzy pragnienia sprawiedliwości w ludziach, za których wzięli odpowiedzialność.
„Solidarność nie powstała w gabinetach polityków, ani nie wymyślili jej uczeni” – powiedział abp Zimoń dodając: „Jestem przekonany, że solidarność narodziła się głębokiego i przyjętego na serio przesłania Ewangelii.
Metropolita katowicki przypomniał, że Solidarność przygotowywana była na Śląsku podczas pielgrzymowania ludzi pracy do Piekar Śląskich, do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Zwrócił uwagę, że męskie pielgrzymki do Piekar, gromadzące nadal rzesze uczestników, promował kard. Karol Wojtyła.
„Jesteśmy pokoleniem, które na własne oczy 30 lat temu ujrzało próbę realizacji Królestwa Bożego na polskiej ziemi” – podkreślił abp Zimoń, przywołując słynne słowa Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.
„Solidaryzować się”, to znaczy wchodzić w położenie innych i angażować się dla innych. „Solidarność ma fundament w jednakowej godności wszystkich ludzi, którą chrześcijanie wywodzą z faktu stworzenia człowieka na obraz Boga” – akcentował abp Zimoń.
Zwracając się do zebranych zauważył, że nie ma sensu narzekanie, iż nie udało się jeszcze wszystkiego zrealizować, że jest wiele niesprawiedliwości i deptania ludzkiej godności w Polsce i na świecie, że są podziały wśród ludzi dawnej „Solidarności”. Przypomniał, że po grzechu pierworodnym, gdy człowiekowi bliżej do zła niż do dobra, zawsze będzie on popełniał błędy.
Metropolita katowicki podkreślił, że "chrześcijanie muszą pokonać bariery ideologii i systemów, ale też osobistych niechęci i uprzedzeń, po to, aby nawiązać dialog z wszystkimi ludźmi dobrej woli, aby tworzyć nowe więzy stosunków społecznych i nowe formy solidarności”. Na zakończenie powiedział, że modli się, aby w nowych czasach spełniło się wołanie Jana Pawła II o to, abyśmy byli mocni i godni wypełnić jego marzenie o wolnym kraju solidarnych ludzi.
Przed końcowym błogosławieństwem abp Zimoń trzymał z rąk przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Piotra Dudy związkowy medal. Odczytano też uchwałę XXIV krajowego zjazdu związku, zawierającą prośbę o ustanowienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ „Solidarność”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.