Abp Zimoń: wolność musi iść w parze z odpowiedzialnością
15 sierpnia 2014 | 12:58 | pab Ⓒ Ⓟ
O tym, że wolności musi towarzyszyć odpowiedzialność przekonywał abp Damian Zimoń, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu na Podkarpaciu.
Emerytowany metropolita katowicki podkreślił, że chrześcijanie są wezwani do życia w wolności, czyli do tego, by z daru wolności czynić dobro. – Pan Bóg nas wolnością obdarzył. Całe dzieło odkupienia można rozpatrywać w tym wymiarze, że chodzi o wyzwolenie z grzechu i żeby żyć łaską Boga – mówił.
Abp Zimoń zwrócił uwagę, że wolność może być używana dobrze lub źle, można przez nią budować albo niszczyć. Podkreślił, że ludziom oprócz wolności dana jest także odpowiedzialność. – Odpowiedzialność za siebie, za swoją rodzinę, za Kościół, za naród, za państwo, za Europę i świat. Wolność zobowiązuje nas do zachowywania zasad moralnych – wymieniał kaznodzieja. – Kto pojmuje wolność jako odpowiedzialność, ten dociera do najgłębszych pokładów tego, co w człowieku jest najlepsze. Doświadczamy wtedy uczucia wspólnoty, radości, szczęścia – zaznaczył.
Emerytowany metropolita katowicki mówił również o tym, jak powinny być rozumiane wolność i odpowiedzialność w rodzinach. – Rodzice, którzy w sposób wolny przyjmują dar macierzyństwa i ojcostwa, potem odpowiedzialnie wychowują swoje dzieci. Odpowiedzialnie kochać i wymagać. Nie tylko kochać i nie tylko wymagać. Ileż to radości w takiej rodzinie, gdzie kochający rodzice przekazują dzieciom miłość, którą sami byli obdarzeni przez Boga w sakramencie małżeństwa – powiedział abp Zimoń. – Rodzina miłością wielka, to coś pięknego, wielkiego. Warto o tym pamiętać – podkreślił.
Figura Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu znajduje się w kościele – sanktuarium, którego opiekunami są ojcowie dominikanie. Historia tego miejsca sięga XIV wieku. Obecnie figura znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki pod okazałym baldachimem, ozdobiona koronkowym welonem. Wykonana została z drzewa polnej gruszy przez nieznanego autora. Figura jest polichromowana. Ma 67 cm wysokości oraz 45 cm szerokości. Od momentu znalezienia w 1381 r. jest przedmiotem kultu. W 1636 r. została przez ówczesnego biskupa przemyskiego uznana za cudowną. W 1755 r. ukoronowano ją koronami papieskimi. Rekoronacja nowymi koronami miała miejsce 15 września 2013 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.