Abp Zimowski: dziękuję za stawianie prawa Bożego „nie zabijaj” ponad prawo ludzkie
18 sierpnia 2013 | 18:36 | eb Ⓒ Ⓟ
Abp Zygmunt Zimowski podziękował polskiemu środowisku lekarskiemu, które prawo Boże „Nie zabijaj” stawia ponad to, co dopuszcza prawo ludzkie. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, gdzie rozpoczęły się uroczystości odpustowe. Odbywają się one w 20. rocznicę koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej.
Podczas Mszy modlono się w intencji służby zdrowia. Gość z Watykanu mówił w homilii o wielkiej odpowiedzialności lekarzy i pielęgniarek. Przypominając słowa bł. Jana Pawła II, podkreślił, że zawód lekarza każe strzec ludzkiego życia i służyć mu, ale dziś można doznawać pokusy manipulowania życiem a nawet powodowania śmierci. „Wobec istnienia takiej pokusy wzrasta wasza odpowiedzialność, która znajduje inspirację we wrodzonym wymiarze etycznym zawodu lekarskiego” – przypomniał abp Zimowski.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia dodał, że taką podstawą lekarze i pielęgniarki włączają się do koronowania Matki Bożej uczynkami wobec tych, którzy nie tylko potrzebują fachowej opieki, ale i serca.
Abp Zimowski apelował, by być ludźmi Bożego miłosierdzia. Wskazywał, że potrzebne jest świadectwo wiary w rodzinach oraz upominanie grzeszących, bo zło dziś mocno krzyczy. „Kto dziś upomina grzeszących?” – pytał. „Jest to nakaz Chrystusa i Kościoła. Drodzy rodzice, wychowawcy, katecheci chciejcie uczyć dobra i tylko dobra” – apelował hierarcha.
Kustosz sanktuarium ks. Józef Waśniowski zapewnił na końcu uroczystości, że w Pasierbcu będzie jeszcze więcej modlitwy za lekarzy. Wskazywał, że często jest to praca ponad ludzkie siły. Podziękował też lekarzom za ich ofiarną pracę.
Odpust w Pasierbcu potrwa do 25 sierpnia.
Pasierbiec to niewielka wioska leżąca blisko Limanowej. Znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia z cudownym obrazem, koronowanym w 1993 r. Wierni odwiedzający Pasierbiec modlą się na dróżkach maryjnych rozsianych po pasierbieckim wzgórzu. Zatrzymują się przy Grocie Ocalenia, która upamiętnia ocalenie przed śmiercią żołnierza Jana Matrasa.
Urodzony w 1765 r. w Laskowej, został zwerbowany do wojska austriackiego i wziął udział w wojnie austriacko-francuskiej na froncie w Badenii-Wirtembergii. Podczas jednej z bitew w pobliżu miejscowości Rastatt w 1793 r. został ranny i pozostawiony na polu walki. Jako człowiek wychowany głęboko religijnie, powierzył swój los Bogu i Maryi. Złożył ślub, że jeśli zostanie ocalony, to po powrocie do Polski ufunduje Matce Najświętszej kościółek i obraz. W tak beznadziejnym stanie Jan Matras miał mieć widzenie, iż Matka Boża bierze go pod swój płaszcz i chroni od śmierci.
Po długich perypetiach żołnierz wrócił do rodzinnej Laskowej i chcąc dochować ślubu złożonego na polu walki, kupił pole w Pasierbcu i w 1822 r. wybudował kaplicę. Umieścił w niej obraz Matki Bożej, który przez kolejne lata doznawał wielkiej czci od mieszkańców Pasierbca i pielgrzymów.
Cudowny obraz przedstawia Maryję w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia, która zajmuje centralne miejsce. Lekko złożonymi rękoma wskazuje na serce, pod którym nosi nienarodzonego jeszcze Chrystusa. Jest więc Matką Brzemienną. W tle widać postać Boga Ojca, wysyłającego lekkim dotknięciem ramion Maryję na Ziemię, by była nam Pocieszycielką. U Jej stóp rozpościera się szarfa z napisem: „Matko Pocieszna wspomóż nas grzesznych”. Maryja stoi na kuli ziemskiej, depcze głowę węża i ma księżyc pod stopami. Wokół niej widać aniołów, którzy otaczają Maryję i radują się z Jej chwały. Przez 159 lat Cudowny Obraz był przedmiotem czci przez wiernych w starej kapliczce, która w międzyczasie stała się powszechnie uznanym sanktuarium.
Do kulminacyjnego punktu w dotychczasowym kulcie, jakim była koronacja, przyczyniły się długie lata wzmożonej czci obrazu, pielgrzymki wiernych, dawane świadectwa, prośby i podziękowania, licznie zamawiane Msze św., a przede wszystkim wiele nadzwyczajnych łask otrzymywanych za pośrednictwem Maryi.
Uroczysta koronacja miała miejsce 28 sierpnia 1993 r., w dziesiątą rocznicę przeniesienia obrazu z kapliczki i w dwusetną rocznicę ocalenia fundatora przez Matkę Bożą pod Rastatt. Koronacji obrazu złotymi, papieskimi koronami dokonał ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Uroczystość zgromadziła dziesiątki tysięcy wiernych oraz kilkuset kapłanów a także wielu biskupów z Polski i z zagranicy. Mimo deszczu i niesprzyjającej aury, wierni niestrudzenie trwali na modlitwie i wysławiali Maryję.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.