Abp Ziółek: każdy posiada talenty, aby podążać drogą służby wskazaną przez Chrystusa
29 lutego 2024 | 08:50 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Niech to ufne spojrzenie na Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego będzie dla nas siłą do sztuby innym w codziennym życiu, gdziekolwiek ono się toczy: w środowisku rodzinnym, społecznym, zawodowym. Uwierzmy, że każdy z nas posiada wystarczające dary i talenty, aby podążać drogą służby wskazaną przez Chrystusa – powiedział arcybiskup senior.
Świątynia pw. świętego Alberta Chmielowskiego usytuowana na łódzkim osiedlu Widzew – Wschód, była kolejnym przystankiem na szlaku pielgrzymowania do wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.
Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył i słowo Boże wygłosił arcybiskup Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki.
– W miarę jak zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych Słowo Boże przewidziane na poszczególne dni Wielkiego Postu przybliża nam tajemnice naszego odkupienia, tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i równocześnie oczekuje naszego odniesienia się do tej tajemnicy przez pogłębioną wiarę i ożywioną miłość. – podkreślił metropolita łódzki.
Duchowny zwrócił uwagę na to, że – Wielki Post tylko wtedy będzie miał swój sens i spełni swoje zadanie, jeśli uwierzymy i przekonamy się na przykładzie Chrystusowej ofiary, Że tylko przez trud, zmaganie się z grzechem wszelką słabością dochodzi się do chwały zmartwychwstania. – zaznaczył.
– W okresie Wielkiego Postu musimy pogłębić w sobie świadomość, że sprawdzianem wielkości chrześcijanina jest zdolność dzielenia losu swojego Mistrza. Dlatego Jezus pyta uczniów zaprzątniętych myślą o własnej wielkości o pierwszych miejscach: „Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?” (Mk 10,38). „Kielich” to czekająca Go męka, o której właśnie mówił uczniom „chrzest” to śmierć na krzyżu. Jezus je przyjmuje jako wyraz posłuszeństwa Ojcu i całkowity dar z samego siebie dla ludzi. To najbardziej wymowny wymiar „służby”. – tłumaczył kaznodzieja.
Dziś Chrystus mówi do nas, zabieganych o własne sprawy, to by być docenianym, zauważanym, coś znaczyć: chcesz być pierwszym, chcesz być wielkim, stań się sługą wszystkich. To nie utopia. To nie iluzja, która zupełnie nie przystaje do dzisiejszego świata. Owszem jest to ideał i propozycja, z którymi powinniśmy konfrontować nasze codzienne wybory szczególnie wówczas, kiedy nasz wrodzony egoizm, małoduszność i grzech w ogóle, spychają nas z drogi wskazanej przez Chrystusa. Jest to propozycja jak najbardziej realna! – dodał abp Ziółek.
Przed błogosławieństwem wierni odmówili wspólnie Koronkę do Bożego miłosierdzia, za co w czasie liturgii stacyjnej można uzyskać odpust zupełny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.