Abp Ziółek podczas konsekracji świątyni: dobrze, że pośród naszych domostw mamy Dom Boży
22 października 2023 | 17:03 | xpk | Pabianice Ⓒ Ⓟ
– Każde nasze spojrzenie na świątynię, każde jej nawiedzenie – powinny nam przypominać naszą chrześcijańską godność i wynikające z niej konsekwencje na nasze życie codzienne. Jak dobrze więc, że pośród naszych domostw mamy taki Dom Boży! – mówił abp Władysław Ziółek.
Dokładnie w 25. rocznicę powołania do istnienia parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach Łodzi przez abp. Władysława Ziółka, w niedzielę 22 października odbyła się uroczystość konsekracji świątyni, której przewodniczył emerytowany metropolita łódzki.
We wstępie do liturgii proboszcz parafii ks. Jerzy Rzepkowski przedstawił krótko rys historyczny parafii w Pabianicach, której pierwszym proboszczem był nieżyjący już ks. Stanisław Wroński. Proboszcz poprosił też o konsekrację nowej świątyni wzniesionej trudem całej wspólnoty parafialnej. Natomiast przedstawiciele parafii wręczyli emerytowanemu metropolicie łódzkiemu kwiaty, witając go w świątyni.
Odpowiadając na prośbę proboszcza i parafian arcybiskup na początku liturgii poświęcił Kościół oraz ołtarz główny, na którym sprawowana będzie Najświętsza Eucharystia.
Rozpoczynając swoje słowo abp Ziółek zwrócił uwagę zebranych na to, że od 23 lat posługę proboszcza pełni tutaj z iście kapłańską determinacją ks. kanonik Jerzy Rzepkowski. Od początku oddany przede wszystkim sprawom duszpasterskim, okazał się być także dobrym administratorem i gospodarzem powierzonej mu parafii. Dziękujemy mu za to serdecznie. Jego wielkim dziełem, które na zawsze wpisze się w historię tej parafii, a także miasta Pabianic, jest wzniesiona przez niego, przy współudziale parafian – co zasługuje na szacunek i uznanie – ta monumentalna świątynia z całym jej bogatym wyposażeniem. Dzisiaj uroczystym aktem konsekracji oddajemy tę świątynię na wyłączną chwałę Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i na duchowy pożytek wiernych – podkreślił kaznodzieja.
– Świątynia, to nie tylko dzieło materialne, tu materia służy budowaniu czegoś dla ducha; tu materia staje się jakby sakramentem, czyli świętym znakiem obecności Boga pośród swojego ludu – tłumaczył abp Ziółek.
– Świątynia jest jakby żywą pamiątką, że każdy z nas od chrztu jest żywą świątynią Boga. Przypomniał nam to dzisiaj św. Paweł Apostoł, jak słyszeliśmy w drugim czytaniu: „Bracia, czy nie wiecie, że jesteście świątynią Boga, i że Duch Boży mieszka w was?… Świątynia jest święta, a wy nią jesteście”. Każde nasze spojrzenie na świątynię, każde jej nawiedzenie – powinny nam przypominać naszą chrześcijańską godność i wynikające z niej konsekwencje na nasze życie codzienne. Jak dobrze więc, że pośród naszych domostw mamy taki Dom Boży! – zauważył duchowny.
– Świątynia stanowi centrum życia religijnego i kościelnego parafii. To przy świątyni powstają i działają różne grupy i zespoły modlitewne, dobroczynne, synodalne i inne. Wszystkie one są wyrazem żywotności parafii. Świadczą o tym, że parafianie nie są tylko konsumentami dóbr duchowych, ale współtworzą wspólnotę parafialna , troszczą się o jej prawidłowe oblicze i czują się odpowiedzialni za misję w świecie współczesnym – zaznaczył emerytowany metropolita łódzki.
Arcybiskup senior wyraził pragnienie, aby żywa wiara umacniana Słowem Bożym i Eucharystią stała się dla was, Bracia i Siostry, zobowiązującym wezwaniem do wiernego trwania przy Chrystusie i Jego Kościele i do wspólnej odpowiedzialności za swoją świątynie, parafię i Chrystusowy Kościół. Niech to będzie trwały owoc jubileuszowych obchodów dwudziestopięciolecia parafii i uroczystej konsekracji tej świątyni – zakończył hierarcha.
Po homilii i wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której arcybiskup Władysław odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła. Następnie na ołtarzu zostało spalone kadzidło i okadzony ołtarz i cały kościół. Ostatnim elementem konsekracji, było zapalenie świec na ołtarzu oraz zapalenie świateł. Tak zakończył się obrzęd konsekracji kościoła.
Po Komunii Świętej złożono podziękowania Bogu i ludziom za 25 lat istnienia parafii i za dzisiejszą uroczystość.
Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach została erygowana przez metropolitę łódzkiego – arcybiskupa Władysława Ziółka dnia 1 września 1998 roku, a pierwszym proboszczem parafii został ks. Stanisław Wroński, który przez okres dwu lat organizował życie parafialne nowej pabianickiej parafii. Drugim proboszczem i budowniczym kaplicy i kościoła, dziś konsekrowanego, został ks. Jerzy Rzepkowski, który pełni urząd proboszcza od 2000 r. Budowę świątyni rozpoczęto 29 kwietnia 2002 r., a wmurowania aktu erekcyjnego i poświęcenia murów kościoła dokonał arcybiskup Władysław Ziółek dnia 21 października 2007 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.