Abp Ziółek: współczesny świat bardzo potrzebuje odważnego świadectwa
05 kwietnia 2010 | 09:59 | lg Ⓒ Ⓟ
We współczesnym świecie wiele jest imitacji miłości i jej karykatury – napisał abp Władysław Ziółek w liście do wiernych. Apeluje w nim o wdzięczność za dar kapłaństwa. List zostanie odczytany w Poniedziałek Wielkanocny we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej.
Abp Ziółek przypomina w liście o potrzebie dawania świadectwa. "Zdecydowane i odważne świadectwo, dawane Chrystusowi jest również aktem miłości do ludzi. Taka miłość jest autentyczna i potwierdzona dobrymi czynami, dlatego tak bardzo potrzebuje jej współczesny świat. Zbyt wiele jest w nim imitacji miłości i jej karykatury. Nie dziwi więc fakt, że coraz powszechniej ludzie kierują dziś swoje nadzieje w stronę Kościoła Jezusa Chrystusa. Wszak jako »serce świata« staje się jego busolą i niezastąpionym drogowskazem" – zauważa metropolita łódzki.
Pasterz Kościoła w Łodzi zachęca do dawania świadectwa miłości także w związku z trwającym właśnie Rokiem Kapłańskim. "Pozwala on wszystkim pojąć wielkość tego daru, daru Kapłaństwa, a nam – kapłanom – pogłębić przekonanie, że jest on tajemnicą i łaską niezasłużoną" – zauważa hierarcha. Powołuje się przy tym na zdanie św. Jana Marii Vianneya, że kapłaństwo jest "miłością Bożego Serca". "Każe nam to pamiętać, jak wielki dług zaciągamy wobec Chrystusa wiecznego Kapłana, który nieustannie powołuje do służby w kapłaństwie i daje powołanym niezbędne charyzmaty" – dodaje abp Ziółek. Jego zdaniem obecny czas jest dobrym momentem na dziękczynienie – "za gorliwość i oddanie duszpasterzy, za wierność powołaniu i odwagę w głoszeniu Ewangelii, za ich synowski umiłowanie Kościoła i Ojczyzny, za niestrudzoną troskę, aby Polska stawała się królestwem Jezusa i Jego Matki".
Metropolita łódzki przypomina, że 29 kwietnia przypada 65. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. "W obozie tym przebywało wielu kapłanów polskich, których zginęło najwięcej. Z naszej diecezji poniosło śmierć męczeńską 155 kapłanów. Zabijano ich tylko dlatego, że byli Polakami i kapłanami. Wszyscy oni są dla nas wzorem patriotyzmu i ofiarnej służby do końca" – zauważa abp Ziółek.
Pasterz Kościoła w Łodzi nawiązuje też do trwającego w archidiecezji łódzki nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. "W sposób szczególny radują nas liczne owoce tego Nawiedzenia: pogodzenie się osób zwaśnionych, zawarcie małżeństwa sakramentalnego, dla którego wcześniej nie było czasu, dostrzeżenie ludzi chorych i cierpiących, na których nikt nie zwracał uwagi, zaofiarowanie zorganizowanej pomocy dla potrzebujących, czy – po prostu – postanowienie, aby już nigdy nie opuszczać Mszy świętej w niedzielę" – wylicza abp Ziółek. Zwraca też uwagę na fakt, że nie tylko wierni uczestniczą w nawiedzeniu, ale też policjanci "z taktem i kulturą" strzegą porządku na trasach przejazdu. "Ich zaangażowanie utwierdza uczestników uroczystości w przekonaniu, że obecne Nawiedzenie odbywa się naprawdę w wolnej Polsce" – podkreśla metropolita łódzki.
List abpa Władysława Ziółka na Poniedziałek Wielkanocny zostanie odczytany we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.