Abp Życiński: mamy być uczniami krzyża
03 sierpnia 2010 | 12:13 | mj/ms Ⓒ Ⓟ
Szacunek dla krzyża jest zobowiązaniem dla pokolenia Jana Pawła II – przypomniał abp Józef Życiński pielgrzymom wyruszającym na szlak wędrówki z Lublina na Jasną Górę 3 sierpnia. W dwunastodniową trasę wyruszyło z placu archikatedralnego 2 tys. osób. We Mszy św. obok metropolity uczestniczyli biskupi pomocniczy Ryszard Karpiński, Józef Wróbel, Mieczysław Cisło i Artur Miziński, a także marszałek województwa Krzysztof Grabczuk i prezydent miasta Adam Wasilewski.
– Życie wymaga nieraz trudniejszych zadań niż chodzenie po falach i cieszę się, kiedy widzę, że młode pokolenie tego się nie boi – mówił abp Życiński. Życzył pątnikom „piękna i tej przygody, które oferuje Chrystus, wzywający na szlak wędrówki”.
– Nieraz pytamy, czy istnieje pokolenie Jana Pawła II. Odpowiedź zależy od was, tylko wy jesteście kompetentni odpowiedzieć, czy w waszym życiu będzie styl i nauczanie Jana Pawła II, czy będziecie potrafili naśladować najpiękniejsze treści jego nauki i jego dziedzictwa – zwracał się do młodych pielgrzymów metropolita. – Czy wśród polskich konfliktów i nieporozumień dołączycie do tych skłóconych, pełnych podejrzeń, obsesji i lęków, czy spokojnie o godzinie czwartej straży pójdziecie po falach, tam gdzie prowadzi Chrystus – dodał.
Zauważył, że na szlaku pielgrzymów będzie poprzedzał krzyż. – Ten krzyż, który jest symbolem naszej wierności Chrystusowi i który przypomina, że jesteśmy świadkami zmartwychwstania, że w naszej modlitwie i w naszych wędrówkach do Pana mamy być uczniami krzyża i to zobowiązuje – mówił.
– Nieraz w tym świecie, gdzie nawet miłość usiłuje się przekładać na język komputerowych rejestracji, potrafi się niszczyć te wartości, które Chrystus Pan ukazywał na krzyżu albo nadawać im formę, najczęściej nieobecną w środowiskach katolickich – podkreślił abp Życiński. – Kiedy słyszę coraz częstsze okrzyki i gwizdy wznoszone czy na mogiłach powstańców, czy przy grobach bliskich, grobach na których widniej krzyż, to myślę, że u gwiżdżących temperament polityczny jest dużo ważniejszy niż poczucie pobożności. Oni znacznie bardziej potrafiliby się zachowywać na stadionie niż w świątyni, niż w cieniu krzyża – powiedział.
Przypomniał, że Chrystus cierpiący na krzyżu nikogo nie potępiał ani nie usiłował z jego wysokości dokonywać rozrachunków. – Krzyż zobowiązuje. Jeśli kochamy krzyż, potrafimy trwać jak Maryja w milczącej modlitwie, by wyrazić nasz szacunek dla krzyża. To jest styl Jana Pawła II, to jest lekcja, jakiej oczekujemy od pokolenia Jana Pawła II – dodał.
Życzył pielgrzymom, by potrafili ujmować rzeczywistość miarą Jezusową, to znaczy „budować kulturę życia, okazywaną zarówno w trosce o życie poczęte, w szacunku dla embrionów, które mogą być zniszczone, jak w i szacunku dla osób, które mają inne poglądy polityczne, ale są osobami i wymagają od nas szacunku”. – Nie wolno nam wprowadzić mentalności aparatczyków partyjnych na teren pielgrzymek, na teren kościoła, bo ten teren znaczony krzyżami przypomina nam, że Chrystus za wszystkich oddał życie na krzyżu, za wszystkich zmartwychwstał i pokolenie Jana Pawła II pamięta o tym i tym żyje – zaznaczył.
Hasło tegorocznej, 32. Pieszej Pielgrzymki Lublin – Jasna Góra to „Pójdź za Mną”, zaś dwie podstawowe intencje to modlitwa w intencji powodzian oraz o to, by diecezja rozwijała się w duchu Jana Pawła II. Głównym kaznodzieją będzie o. Jan Góra, którego nagrane wcześniej konferencje będą odtwarzane na trasie. Pielgrzymi w trakcie drogi usłyszą także zaproszenie do uczestnictwa w przyszłorocznym Światowym Dniu Młodzieży, o pracy przy pomaganiu skutków powodzi opowiedzą im wolontariusze pracujący na lubelskim Powiślu.
Pierwsza z grup pielgrzymki archidiecezjalnej wyruszyła już 1 sierpnia z Chełma, kolejnego dnia dołączyła do niej grupa krasnostawska. 3 sierpnia na szlak wyruszyło 18 grup z Lublina, do istniejących już grup dołączyła w tym roku nowa grupa dominikańska oraz grupa Duszpasterstwa Akademickiego UMCS, po raz kolejny na szlak wyruszyła konno grupa ułanów. Na Jasną Górę dotrą wszyscy 14 sierpnia.
Część osób może uczestniczyć w lubelskiej pielgrzymce dzięki wsparciu donatorów Funduszu solidarnościowego „Idę z tobą”. W tym roku Fundusz wsparło 420 osób.
Trasę pielgrzymki można śledzić w Internecie dzięki transmisjom telewizji internetowej ITVL.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.