Abp Życiński prosi młodych o wierność krzyżowi
30 sierpnia 2010 | 00:50 | mj/ms Ⓒ Ⓟ
O świadectwo wierności wobec krzyża zaapelował w sobotę do uczestników Festiwalu Piosenki Pielgrzymkowej abp Józef Życiński. Festiwal, organizowany od siedemnastu lat w Wąwolnicy, w tym roku po raz pierwszy odbył się w Lublinie. Wystartowały w nim zespoły 12 grup pielgrzymkowych.
Tegoroczna lubelska pielgrzymka wędrowała na Jasna Górę pod hasłem „Pójdź za Mną”. Podczas nocnego apelu kończącego Festiwal, abp Życiński dziękował młodym za umiejętność odpowiedzi na to wezwanie. Podkreślił, że nie trzeba nadzwyczajnych sytuacji, takich jakimi w przeszłości były polskie sierpnie 1920 czy 1980, by dawać świadectwo wierności wierze.
– Listy, które przychodzą do mnie od młodych, bardzo często zawierają motyw: chcę poinformować księdza biskupa, że przestaję chodzić do kościoła, bo nie mogę znieść, że biskupi milczą patrząc na to, co niektórzy robią z krzyżem. Reaguję boleśnie na takie listy, ale to nieprawda, że biskupi milczą – mówił metropolita. – Biskupi nie pójdą przekrzykiwać się pod krzyż, bo już to kiedyś praktykowano na Golgocie, gdzie zwolennicy polityki mówili: „nie chcemy króla, tylko cesarza”, i swoją politykę stawiali nad Chrystusa ukrzyżowanego, a zwolennicy zgrywy wołali: „zejdź z krzyża, zobaczymy, czy wszystko możesz”. Ten poziom jest poziomem niedopuszczalnym i biskupi o tym mówią – dodał.
Przypomniał, że opublikowany przez biskupów dokument mówi, iż nie wolno krzyża traktować instrumentalnie, bo jest to najświętszy znak Chrystusowej miłości. – To są wyraźne słowa przesłania z Jasnej Góry skierowanego przez biskupów. Szkoda, że słowa te nie docierają do tych, którzy wolą zgiełk, atmosferę targowiska, konflikty i nieporozumienia, ale dziękuję wam za waszą wierność i za to, że wy potraficie trwać wzorem Maryi przy Chrystusowym krzyżu i tego krzyża nie podporządkowujecie żadnym rozgrywkom politycznym, i żadnym celom, które są nieproporcjonalne w stosunku do wielkości znaku Chrystusowej miłości – powiedział.
Przestrzegał też zebranych przed brakiem proporcji w zachowaniach, mówiąc o reakcjach tych, którzy deklarują, że przestają chodzić do kościoła, bo nie mogą patrzeć na to, co niektórzy robią pod krzyżem. Podkreślił, że ukrzyżowany Chrystus nie był winien prowokacjom tłumu i nie reagował na nie. – To by było schodzenie do poziomu prześmiewców, którzy nie potrafią uszanować majestatu krzyża – mówił.
Podczas Festiwalu dyrektor Caritas Lublin ks. Wiesław Kosicki podziękował pielgrzymom za dar serca – zebrane w czasie drogi pieniądze. To ponad 12 tys. zł, które zostały przeznaczone na pomoc powodzianom – wyprawki szkolne dla blisko 300 uczniów z gminy Annopol.
Tegoroczny Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej, poprzedzony rodzinnym festynem na błoniach wokół lubelskiego zamku, wygrała grupa nr 8. Festiwal zakończył się koncertem zespołu Raz Dwa Trzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.