Adwent na Jasnej Górze
01 grudnia 2024 | 15:15 | Maria Bareła-Gawenda | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa w tajemnicy Bożego Narodzenia. Codziennie przed Cudownym Obrazem sprawowane będą roraty. W refleksję adwentową wprowadzać będzie także nowenna do Dzieciątka Jezus, koncerty w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych i liczne symbole znajdujące się w sanktuarium.
– Adwent oznacza przybycie, ale nie zapominajmy, o tym KTO przyjdzie! To Zbawiciel, Jezus Chrystus, Syn Boga Żywego przychodzi na ten świat, aby wykupić nas z grzechów. Bóg staje się człowiekiem i przynosi nam przesłanie miłości i miłosierdzia – powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Paulin zwrócił uwagę, że przyzwyczailiśmy się do widoku stajenki betlejemskiej, a często zapominamy o tym, że Adwent oznacza przyjście Pana, również to na końcu czasów. W tym czasie oczekiwania szczególnie towarzyszą nam Maryja i Jan Chrzciciel ze swoim przesłaniem „Po mnie przyjdzie silniejszy ode mnie”! – Oboje wskazują na nadchodzącego Chrystusa i zdają się nieprzerwanie powtarzać: przygotujcie się na Jego przyjście! Oczyśćcie się z grzechów i czyńcie wszystko, cokolwiek On wam mówi – wyjaśniał.
O. Bortnik wyraził nadzieję, że w tym roku dane nam będzie w sposób szczególny przygotować się i odczuć miłość Boga, objawiającą się w małej Dziecinie w żłóbeczku.
– Niech z tego naszego adwentowego oczekiwania, przygotowania i przemiany zrodzi się prawdziwy pokój i miłość, które rozleją się na cały świat – życzył. Dodał, abyśmy w tym czasie uczyli się od Maryi jak najlepiej przygotować się na przyjęcie Nowonarodzonego Jezusa.
„Hołd z kwiatów”
Wyjątkowym dniem na drodze adwentowego przygotowania jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada w niedzielę, 8 grudnia. Od kilkunastu lat pasterz diecezji, pielgrzymi i paulini składają Niepokalanej „hołd z kwiatów”. O. Bortnik podkreślił, że kwiaty są wyrazem miłości i szacunku. – Biel symbolizuje czystość i podziw, że potrafiła żyć bez grzechu i bezgranicznie zaufała Panu. Te kwiaty są również wyrazem naszego pragnienia, że chcemy Ją w tym naśladować – mówił paulin.
„Hołd z kwiatów” rozpocznie się nieszporami o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej. Tam każdy będzie mógł u stóp Matki Najświętszej ofiarować kwiat i zawierzyć Jej swoje życie.
Zacznij od serca…
„Do Matki Bożej, by oświetliła nam drogę” – roraty na Jasnej Górze, sprawowane będą od poniedziałku do soboty o godz. 6.00 w Kaplicy Matki Bożej. – Na Eucharystię przychodzimy z lampionami, bo Maryja jest Tą, która oświetla nam drogę do Chrystusa – zaznaczył o. Michał Bortnik. Paulin zachęca wszystkich, by o świcie jednoczyć się na wspólnej Eucharystii. Dodał, że jest to jeden ze znaków specjalnej obecności Maryi w tym okresie adwentu.
Duchowym przygotowaniem jest co roku Nowenna do Dzieciątka Jezus rozpoczyna ona w Kościele czas bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia. Wierni będą mieli możliwość włączenia się w nabożeństwo od 16 do 24 grudnia włącznie. Będzie ono odprawiane w Kaplicy Matki Bożej po Mszy św. o godz. 18.30.
Paulini podkreślają, że w tym czasie najważniejszy jest „porządek w sercu”. W sanktuarium spowiedź odbywa się codziennie w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.
Adwent na „Halach”
– Adwent przypomina nam o przemijaniu i o powtórnym przyjściu Pana. Warto sobie uświadomić, że nasze życie jest tu i teraz i że przyjdzie w końcu moment rozliczenia – zauważył o. Dariusz Kropacz, opiekun duszpasterstwa „Hale”.
Paulin zaprasza wszystkich już dziś, do Kaplicy św. Józefa, na rekolekcje adwentowe, które rozpoczynają się w niedzielę, 15 grudnia o godz. 11.00. Natomiast w poniedziałek (16 XII), wtorek (17 XII) i środę (18XII) odbywać się będą o godz. 19.00. W tym roku nauki będzie głosił o. Arseniusz Jurak, wicekustosz sanktuarium. W środę wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
Paulini w Kaplicy św. Józefa prowadzą duszpasterstwo wskazując szczególnie na postać św. Józefa i zachęcają do podążania Jego śladami. O. Kropacz podkreślił, że św. Józef pokazuje ogromną rolę milczenia, zaufania i wsłuchiwania się w Boży głos. -Tak, jak mówią o nim Ewangelie, św. Józef przez swój sen dialogował z Bogiem i w milczeniu serca trawił to wszystko i przekładał na pełnienie woli Bożej. W dzisiejszym głośnym świecie to milczenie jest zbawienne, aby otwierać siebie i swoje serce na przychodzącego Jezusa – mówił opiekun „Hal”.
Symbole adwentu
Na Jasnej Górze o upływającym czasie przygotowania do powitania Pana przypominają także symbole. Świeca maryjna nazywana roratką w Kaplicy Cudownego Obrazu, która symbolizuje Matkę Bożą niosącą Światłość świata, czyli Jezusa Chrystusa. Zapalana jest ona w czasie rorat o godz. 6.00.
Natomiast w Bazylice wieniec i umieszczone przy nim 4 świece symbolizujące poszczególne, cztery, niedziele adwentu. To także przypomnienie, o stopniowym zbliżaniu się do Prawdziwej Światłości – Jezusa Chrystusa. W tym roku wieniec jest darem Sióstr Karmelitanek Bosych z Ukrainy, przebywających, ze względu na trwającą tam wojnę, w Częstochowie.
Jasnogórskie Wieczory Organowe
„By przez medytację muzyczną uwielbić Boga i wejść w tajemnicę Bożego Narodzenia” – to najważniejsze przesłanie Jasnogórskich Wieczorów Organowych w czasie adwentu. Koncerty w ramach 22. edycji odbywać się będą przez dwie kolejne soboty. 7 grudnia wystąpi Maciej Semla, organista w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, dyrygent chóralny, pianista i pedagog. Natomiast 14 grudnia, Jasnogórskie Wieczory Organowe zakończy koncert Stanisława Maryjewskiego organisty archikatedry lubelskiej, członka Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcy Studium Organistowskiego w Lublinie i w Kielcach. Wieczory organowe od lat gromadzą wielu miłośników muzyki poważnej, nie tylko z Częstochowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.