Adwentowe granie – „Ligawki 2013” w Ciechanowcu
25 listopada 2013 | 16:18 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
W sobotę 30 listopada i w niedzielę 1 grudnia, na rozpoczęcie Adwentu w Ciechanowcu odbędzie się XXXIII Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – Ligawki 2013.
Tradycja gry na instrumentach pasterskich, zwanych ligawkami na pograniczu Podlasia i Mazowsza związana jest z kulturowo z okresem Adwentu. Na długich drewnianych trąbach, których dźwięk niesie się na kilka kilometrów nawoływano się bowiem na Mszę św. zwaną Roratami, a zwyczaj ten trwał od prawie 200 lat.
Jest on obecnie kultywowany między innymi w okolicach Ciechanowca. Ligawka podlaska towarzyszy modlitwie i zadumie adwentowej. Jej dźwięk słyszalny jest podczas Adwentu i przed Pasterką w wielu miejscowościach. Wskrzesicielem tradycji adwentowego grania był twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Kazimierz Uszyński. Odnalazł on na strychu jednego z zabudowań starą ligawkę, co zainspirowało go do zorganizowania w 1974 roku pierwszego konkursu gry na tym instrumencie. Zgłosiło się wówczas trzech wykonawców. Uszyński zapragnął rozwijać go dalej, chociaż w czasach komunizmu nie było to łatwe, w związku z odniesieniem tych zwyczajów do wartości chrześcijańskich i okresu liturgicznego w Kościele.
Konkurs powiększono później o kategorie trombitów, bazunów oraz innych instrumentów pasterskich. Zapraszano również zespoły ludowe. Obecność muzyków z różnych krajów sprawiła, że stał się on imprezą światową, dokumentującą związki muzyki ludowej z tradycją chrześcijańską.
W sobotę 30 listopada od godz. 10.00 do 19.00 odbędą się przesłuchania w kategoriach: ligawek, trombitów, bazunów, rogów pasterskich oraz innych instrumentów pasterskich.
W niedzielę o godz. 10.00 w kościele p.w. Trójcy Świętej w Ciechanowcu biskup drohiczyński Antoni Dydycz będzie celebrował Eucharystię, w której wezmą udział uczestnicy konkursu.
Po Eucharystii w Muzeum Rolnictwa nastąpi rozdanie nagród oraz koncert laureatów i zaproszonych zespołów w tym, „Kapeli Drewutnia" z Lublina.
Organizatorem imprezy jest Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przy współpracy parafii pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu oraz Starostwa Wysokomazowieckiemu Patronem duchowym konkursu jest Biskup Drohiczyński. Patronatem objął go też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.