Pragną zachować czystość przedmałżeńską i wolność od nałogów. Spotkali się na Jasnej Górze
11 grudnia 2021 | 18:00 | It | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze adwentowe rekolekcje przeżywają przedstawiciele Ruchu Czystych Serc (RCS). Wspólnota gromadzi młodych pragnących zachować czystość przedmałżeńską oraz wolność od nałogów. Ideę Ruchu określają słowa papieża Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” oraz „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Stefana Wyszyńskiego.
– To czas zatrzymania przed Panem, by móc być bardziej wrażliwym na Jego przychodzenie w codzienności: w sakramentach, w swoim wnętrzu, w drugim człowieku, w wydarzeniach życia – podkreślają księża chrystusowcy, którzy są moderatorami Ruchu.
W dniach skupienia bierze udział młodzież w wieku 16-33 lat oraz młode małżeństwa.
– W moim domu nie było miłości, w wieku 14 lat wpadłam w takie towarzystwo, gdzie normą był alkohol, papierosy, a później marihuana. Moja siostra znalazła wyjazd rekolekcyjny Ruchu Czystych Serc. Tam znalazłam przyjaciół, od których mam wielkie wsparcie. Przepełnia mnie teraz radość, szczęście i chcę Boga nieść innym ludziom – opowiada Katarzyna.
Michał z Poznania zauważa, że dziś młodym trudno jest żyć w prawdzie, podważa się wartości, którymi się kierują. – Jako członkowie Ruchu przeciwstawiamy się temu – powiedział i podkreślił, że dla młodych to bardzo ważne, by mieć umocnienie i wsparcie w wierze: „bo nie jest łatwo w codziennym życiu funkcjonować i kierować się tymi wartościami, które są nam bliskie”.
– Chcemy pokazać młodym, że nie są sami, że jest duże grono ludzi myślących podobnie. Jesteśmy na rekolekcjach modlimy się, rozmawiamy, rozważamy Ewangelię, oni tego potrzebują – powiedział ks. Jerzy Molewski, zastępca moderatora krajowego Ruchu Czystych Serc. Podkreślił, że dziś w tym świecie trzeba iść pod prąd. – Żeby dotrzeć do źródła trzeba walczyć z prądem tego zlaicyzowanego, zmaterializowanego świata, często też antychrześcijańskiego i antykościelnego – powiedział kapłan. Zauważył, że młodych bardzo boli to, że w swoich środowiskach – w pracy, na studiach – są często nieliczną grupą wierzących, gdzie Kościół jest wyśmiewany, krytykowany. – Z tym większą radością tu przyjeżdżają, by umocnić się, naładować – podkreśla chrystusowiec.
Wspólnoty Ruchu Czystych Serc skupione są wokół dwumiesięcznika „Miłujcie się”.
Powstanie ruchu było odpowiedzią na swobodę seksualną, która opanowała Amerykę w latach sześćdziesiątych XX wieku. Ruch, który powstał w wielu rejonach USA jako przeciwwaga, wprowadził tzw. modę na czystość. W 1997 r. w Denver w stanie Kolorado katolicki duchowny William Carmody uruchomił ruch propagujący czystość przedmałżeńską. Ruch został nazwany Czysty z wyboru. Obecnie do tego Ruchu należy ok. 3-4 miliony młodych.
W Polsce jedną z form deklaracji o przystąpieniu do RCS jest wpis na stronie ruchu do Księgi czystych serc. Oprócz zobowiązań wymienionych w modlitwie zawierzenia, członkowie ruchu przez pracę nad swoim charakterem chcą osiągnąć opanowanie, silną wolę, umiejętność kontrolowania emocji i pobudzeń seksualnych.
Ideę Ruchu Czystych Serc określają słowa papieża Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” oraz „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” kard. Stefana Wyszyńskiego.
Patronką ruchu jest bł. Karolina Kózkówna, która zmarła śmiercią męczeńską w wieku 17 lat. Została bestialsko zamordowana przez carskiego żołnierza, gdy próbowała uniknąć gwałtu i ochronić swoje dziewictwo. Członkowie wspólnoty szczególnie za jej wstawiennictwem proszą o pomoc we wszystkich trudnych zmaganiach czystości serca.
Członkowie Ruchu dbają o rozwój duchowy, poprzez m.in. lekturę Pisma Świętego, codzienną modlitwę zawierzenia, unikanie popełniania grzechu ciężkiego i życie w łasce uświęcającej, korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wspólnota jest otwarta na każdego, nawet na tego, kto wcześniej wiele grzeszył i nie żył z różnych przyczyn w czystości. Zdaniem członków Ruchu to właśnie w małżeństwie, w szczególnej relacji męża i żony powinna się wyrażać dojrzała miłość, odpowiedzialna, która łączy nie tylko wymiar ciała, ale i ducha.
W ramach Ruchu funkcjonuje także Ruch Czystych Serc Małżeństw oraz Ruch Wiernych Serc dla małżonków, którzy zostali opuszczeni, a pragną trwać w wierności złożonej przysiędze małżeńskiej.
W trzydniowym programie rekolekcyjnym na Jasnej Górze znajdują się konferencje, wspólne modlitwy, adoracje, Msze św. i udział w Apelu
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.