Akademia ekumeniczna w Bibliotece Śląskiej
16 października 2015 | 13:25 | ks. sk (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
O dwóch tysiącach lat obecności chrześcijaństwa w świecie mówił w wykładzie ks. dr Henryk Olszar w sali „Benedyktynka” Biblioteki Śląskiej w Katowicach w ramach cyklu spotkań „Akademia Ekumeniczna i Dialogu Międzyreligijnego”.
Ta inicjatywa przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego ks. dr. Adama Paliona ma sprzyjać integracji wiernych różnych wyznań na Górnym Śląsku.
„Akademia ma za zadanie zapoznanie uczestników wykładów z Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi znajdującymi się na Górnym Śląsku a także z innymi religiami, które są na tym terenie” – mówi pomysłodawca. Organizatorzy chcą uwrażliwić ludzi na inną tradycję i rozwijać ideę szacunku międzyludzkiego.
Witając gości ks. Palion zaapelował o wzajemne uczenie się wrażliwości i otwartości na drugich. „Naszym celem nie jest polemika z poglądami drugich, ale wspólne dążenie do Chrystusa” – powiedział.
Wykład o obecności chrześcijaństwa w świecie do uczestników pierwszego spotkania ekumenicznego wygłosił ks. dr hab. Henryk Olszar z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. „Na początku mogło się wydawać, że chrześcijaństwo zostanie małą sektą żydowską, a jednak stało się inaczej. Chrześcijaństwo rozpoczyna się od Syna Bożego i trwa do dzisiaj” – przypomniał duchowny.
Program Akademii przewiduje w ciągu roku cztery spotkania organizowane każdorazowo w Bibliotece Śląskiej. Patronat honorowy nad całym przedsięwzięciem objęli metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc, oraz dwaj biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: Paweł Anweiler – stojący na czele diecezji cieszyńskiej i Marian Niemiec – kierujący diecezją katowicką.
Kolejne spotkanie Akademii odbędzie się 17 grudnia. Wykład „Prawosławie – specyfika, historia Cerkwi prawosławnej, jej dogmatyka i tradycje” wygłosi ks. dr Mikołaj Dziewiatowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.