Akcja „Pola nadziei” na rzecz licheńskiego hospicjum
09 kwietnia 2013 | 19:40 | ra Ⓒ Ⓟ
Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego po raz kolejny organizuje akcję charytatywną pn. „Pola nadziei”. W jej trakcie pracownicy, wolontariusze i przyjaciele Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego uczestniczą w zbiórkach pieniędzy na rzecz placówki i jej pacjentów.
„Pola nadziei” to doroczna kampania prowadzoną przez hospicja i ośrodki opieki paliatywnej w Polsce i na świecie. Celem prowadzonej akcji jest także szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na potrzeby osób nieuleczalnie chorych.
Tegoroczna akcja odbędzie na terenie licheńskiego sanktuarium oraz w zaprzyjaźnionych parafiach.
W tym roku prowadzimy ją w gminie Ślesin i gminie Kramsk oraz w Kole. Rozpoczynamy akcję 14 kwietnia w parafii w Kramsku i Licheniu. W następną niedzielę 21 kwietnia jesteśmy w Kole, w parafiach i w klasztorze. 28 kwietnia akcja odbędzie się w parafii w Ślesinie” – poinformował Krzysztof Zieliński z Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.
Ostatnia akcja, będąca jednocześnie zwieńczeniem tegorocznych działań, odbędzie się 3 maja w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Tego dnia na terenie sanktuarium można będzie spotkać wolontariuszy hospicyjnych ubranych w żółte koszulki, którzy będą rozdawać napotkanym osobom żonkile i jednocześnie zbierać pieniądze do specjalnie przygotowanych puszek.
Nie przez przypadek rozdawane będą żonkile. „Żonkil już w starożytności był symbolem walki z cierpieniem. Przez fundację z Edynburga w Wielkiej Brytanii stał się symbolem walki z nowotworem, walki z nieuleczalną chorobą. Tamtejsze hospicjum zaczęło tę akcję, Kraków ją przeniósł na teren Polski, a my rozpoczęliśmy ją w 2009 r. na terenie Konina i okolic. Od tamtej pory sadzimy żonkile przy hospicjum i szkołach, które z nami współpracują” – dodał Krzysztof Zieliński.
Licheńskie hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego jest jedynym, które prowadzi akcję „Pola nadziei” na terenie Wielkopolski wschodniej. Samo hospicjum jest natomiast wypełnieniem testamentu założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, bł. o. Stanisława Papczyńskiego, który powierzył założonemu przez siebie Zgromadzeniu troskę o dusze zmarłych oraz o to, by ci, którzy żyją byli dobrze przygotowani na śmierć. Dlatego powstałe w Licheniu hospicjum nosi jego imię.
Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego powstało w 2009 r. Pomaga pacjentom w godnych warunkach doczekać końca swojego ziemskiego życia. W placówce do dyspozycji pacjentów są przygotowane 22 łóżka. Ok. 45 proc. kosztów funkcjonowania hospicjum pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostała kwota jest pozyskiwania m.in. od ludzi dobrej woli, którzy przekazują na rzecz hospicjum swój 1 proc. podczas rozliczania się z podatku dochodowego, od darczyńców i dobrodziejów, a także ze zbiórek publicznych, takich jak „Pola nadziei”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.