Akcja „Wielkanoc bez granic” – jeszcze można zaprosić cudzoziemca
30 marca 2018 | 11:52 | wbg / dg / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Wielkanoc bez granic” jest kontynuacją analogicznej bożonarodzeniowej akcji. Jej celem jest integracja cudzoziemców, którzy przeżywając święta z polskimi rodzinami i utrzymując z nimi relacje, łatwiej wrastają w kulturę otaczającego ich społeczeństwa. Jeszcze można zgłosić chęć udziału i zaproszenia na Wielkanoc cudzoziemców poprzez formularz na stronie www.WielkanocBezGranic.com
Instytut Myśli Schumana wspólnie z Caritas Polska ponawiają zaproszenie do udziału w dziele „Wielkanoc bez granic”, które jest kontynuacją „Wigilii bez granic”. Polega ona na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Dobre, osobiste relacje pomogą cudzoziemcom poznać polską kulturę, tradycję i wiarę chrześcijańską.
Celem tych działań jest pomoc w procesie stopniowego wrastania danej osoby w kulturę otaczającego ją społeczeństwa. Czas Świąt jest dobrym momentem, żeby, wykorzystując przerwę w zajęciach na uczelni czy w pracy, zaprosić cudzoziemców do naszych domów na Śniadanie Wielkanocne lub Obiad Wielkanocny.
Głównym inspiratorem „Wielkanocy bez granic” – jak twierdzą organizatorzy Akcji – jest Robert Schuman. Uznawany jest on za ojca założyciela Wspólnoty Narodów Europy. Schuman łączył narody i instytucje oraz wspierał współpracę gospodarczą, ale zawsze podkreślał, że najważniejsze jest łączenie ludzi, budowanie relacji między nimi.
Organizatorzy zaznaczają, że patrząc na wyzwania naszych czasów, czyli np. na wielką migrację ludzi i problemy z tym związane, nie trudno zauważyć, że potrzebują oni pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca drugiego człowieka. W Polsce mamy już bogate doświadczenie goszczenia w domach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali do nas na Światowe Dni Młodzieży.
Można zgłosić chęć udziału i zaproszenia na Wielkanoc poprzez formularz na stronie www.WielkanocBezGranic.com
Projekt budowania relacji pomiędzy Polakami a Cudzoziemcami nie ogranicza się tylko do jednej akcji – spotkania przy Wielkanocy, ale przewiduje regularne spotkania obu stron przez cały rok dla rozwijania powstałych relacji, przenoszenia ich w inne sfery życia społecznego oraz angażowania w kolejne dzieła, aby mogła zawiązywać się Wspólnota Narodów w praktyce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.