Drukuj Powrót do artykułu

Aksjologia współczesności tematem konferencji w Nowym Targu

12 maja 2018 | 09:20 | jg | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ

Jak można scharakteryzować relację zachodzącą między wolnością, a wartością egzystencji ludzkiej? – to jedno z głównych pytań, na które próbowali opowiedzieć prelegenci podczas konferencji naukowej pt. “Wolność wartości – wartość wolności: aksjologia współczesności. Tischner”, która odbyła się 11 maja w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

Uczestników konferencji powitał ks. dr hab. Stanisław Gulak, prof. PPWSZ, rektor tejże uczelni.

– Chrystus uczy nas trudnej sztuki ewangelicznego łączenia niebios z ziemią, zespolenia odległych, czy pozornie przeciwstawnych wartości. Tej właśnie sztuki uczył nas również swym życiem i swą posługą ks. Józef Tischner, jednocząc w swym stylu te wartości, które często zwykliśmy przeciwstawiać. Od niego możemy się uczyć, jak łączyć uniwersalne, rozległe spojrzenie Kościoła z umiłowaniem małej ojczyzny – zaznaczył ks. rektor. Dodał, że ks. Tischner był obywatelem świata cenionym na najwyższych Areopagach, który nosił w sobie zawsze miłość do Łopusznej, górskich świerków, potoków i hal. W swej sztuce wielkiej integracji potrafił u słuchaczy wyzwalać fascynacje, wyjaśniając podstawy aksjologii i głosząc rekolekcje dla inteligencji, przekomarzając się z przedszkolakami i tłumacząc Heideggera na góralski.

– W swoich wykładach często podkreślał, że prawdę o świecie poznajemy nie tylko dzięki racjonalnej refleksji, lecz również dzięki cierpieniu, miłości, współczuciu. Życie przyniosło mu wiele sytuacji, w których podejmując krzyż mógł powtarzać bez patosu: “cierpię, więc kocham”. Właśnie ten styl podejmowania krzyża w ostatnim okresie życia stanowi dla nas najbardziej wymowną lekcję jego kapłańskiej duchowości i jego głębokiej więzi z Chrystusem, Który dokonał dzieła odkupienia nie przez porywające kazania czy głośne cuda, lecz przez konsekwentne trwanie na krzyżu wyznaczonym przez Ojca – mówił ks. Gulak.

Do Nowego Targu przyjechał także ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii św. Trójcy w Łopusznej, rodzinnej miejscowości ks. Tischnera. Pełnił tam posługę w latach 1993-2007. – Z księdzem prof. Tischnerem najpierw przez 7 lat, od 1993 r. do 2000 r. byłem w bliskim kontakcie, a następnie przez kolejne 7 lat byłem, jak powiedziała to pewna mądra osoba, kustoszem ks. Tischnera – zaznaczył ks. Raźny. – Ks. Tischner zawsze mówił, że Ewangelia to dobra nowina. Jak słuchało się jego kazań to wydawało się, że człowiek rzeczywiście rośnie. On przemawiał do ludzi, którzy byli daleko, on dawał im siłę do tego, aby powrócili, powstali, zaczęli od nowa – podkreślił ks. Raźny. Jego zdaniem ks. Tischner w swych kazaniach miał dwa wzorce. Byli nimi bp. Pietraszko, który na nowo zaczął głosić kazania ewangeliczne i kard. Karol Wojtyła, a potem Jan Paweł II.

Znany biograf ks. Tischnera redaktor Wojciech Bonowicz, który również wziął udział w konferencji, zażartował, że jest jedynym człowiekiem na świecie, dla którego Tischner stał się zawodem. A wzięło się to stąd, że red. Bonowicz jest autorem największej biografii autora “Etyki Solidarności”, a także licznych opracowań związanych z ks. Tischnerem.

Wśród cenionych wykładowców był jeszcze m.in. prof. Karol Tarnowski oraz prof. Stanisław Hodorowicz.

Konferencji towarzyszyły panele dyskusyjne, recital pt. “Muzyka gór”, a także okolicznościowa wystawa portretów ks. prof. Józefa Tischnera autorstwa Mariana Gromady z Ostrowska.

Po części oficjalnej w budynku PPWSZ w Nowym Targu uczestnicy konferencji przejechali do Łopusznej, gdzie mogli zwiedzieć Izbę Pamięci – “Tischnerówkę”, a także zobaczyć film o ks. prof. Józefie Tischnerze.

Patronat medialny konferencji sprawowała m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.