Drukuj Powrót do artykułu

Aktualne proroctwo „Humanae vitae”

18 czerwca 2018 | 11:53 | Stanisław Tasiemski OP | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample materiały prasowe

Zbliżająca się 50. rocznica opublikowania encykliki Pawła VI „Humanae vitae” uświadamia Kościołowi raz jeszcze jego powołanie do głoszenia prawdy „w porę i nie w porę” (2 Tm 4, 2), stawania się w zjednoczeniu z Chrystusem „znakiem, któremu sprzeciwiać się będą” (Łk 2, 34 ).

Papieski dokument dotyczący trudnej dziedziny moralności życia małżeńskiego i przekazywania życia budził sprzeciwy, zanim został opublikowany – był kontestowany w wielu środowiskach na przestrzeni lat, a także pomimo wielu dobrych owoców, i dzisiaj bywa podważany przez niektórych teologów. Nauka o tym, że prawdziwa miłość małżeńska jest nieodłączna od obowiązku rodzicielstwa, że miłości takiej odpowiada rodzicielstwo świadome, natomiast nie godzi się z nią antykoncepcja, nie jest wygodna dla możnych tego świata.

Jak przypomina papież Franciszek, walcząc z ubogimi, dokonują oni „kolonizacji kulturowej”, wiążąc pomoc humanitarną z lansowaniem antykoncepcji i aborcji w ramach programów tzw. zdrowia reprodukcyjnego, odzierających małżonków z ich przyrodzonej godności.

Prawda encykliki „Humanae vitae” dotyczy ludzkich sumień, uwrażliwienia na wartości najbardziej człowiecze i osobowe. 50. rocznica jej opublikowania i zbliżająca się kanonizacja jej autora – Pawła VI stanowi także dla Kościoła w Polsce wyzwanie jej przypomnienia, by była nie tylko znana, ale również stosowana w praktyce. Niedawna sesja zorganizowana przez KAI jest tylko skromnym wkładem w szeroką ewangelizację rodziny w naszej ojczyźnie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.