Aktywne wakacje stypendystów FDNT
28 lipca 2021 | 04:00 | hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Stałym elementem programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest udział w wakacyjnych obozach integracyjno-formacyjnych. To czas kontaktu ze Słowem Bożym i poznawania nauczania św. Jana Pawła II oraz wielu atrakcji. W tym roku stypendyści m.in. odwiedzili amerykańską bazę wojskową oraz rozegrali turniej tenisa stołowego z biskupem.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” udziela wsparcia zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Elementem wyróżniającym jej program stypendialny jest troska o rozwój duchowy podopiecznych. W ciągu roku stypendyści uczestniczą w rekolekcjach, do ich dyspozycji pozostają duszpasterze i osoby zakonne. Wakacyjne wyjazdy to dla młodzieży czas codziennej Eucharystii, modlitwy liturgią godzin oraz rozmów o wierze w gronie rówieśników. Nie brakuje też atrakcji, jakie oferują poszczególne regiony Polski.
W tym roku Fundacja organizuje aż 25 wakacyjnych obozów integracyjno-formacyjnych. Są one mniejsze niż w poprzednich latach z powodu troski o epidemiczne bezpieczeństwo uczestników. W Długiem (diecezja zielonogórsko-gorzowska) stypendyści mieli okazję spotkać się z ks. Teodorem Sawielewiczem – youtuberem, internetowym ewangelizatorem i twórcą kanału Teobańkologia, który jest absolwentem programu stypendialnego Fundacji. Na tym samym wyjeździe młodzież odwiedził bp Tadeusz Lityński, który następnie uczestniczył w obozowych rozgrywkach tenisa stołowego. Stałym elementem wypoczynku były również wyjścia na kajaki i rowery wodne.
W Drohiczynie stypendyści odwiedzili Muzeum Diecezjalne wraz z salą pamięci św. Jana Pawła II, papieską zakrystię oraz płatkarnię Sióstr Benedyktynek, gdzie poznawali proces wypiekania hostii i komunikantów. Kolejną atrakcją była wystawa, składająca się z ponad 200 tys. klocków LEGO. Można było na niej zobaczyć m.in. makietę miasta, pojazdy, budowle i roboty.
W Powidzu (archidiecezja gnieźnieńska) uczestnicy wakacyjnego obozu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zwiedzili amerykańską bazę wojskową. Była to okazja, aby sprawdzić biegłość posługiwania się językiem angielskim oraz usiąść za kierownicą wojskowych pojazdów. Również na tym wyjeździe nie zabrakło aktywnego spędzania czasu nad wodą – na kajakach i rowerach wodnych.
Borowice koło Karpacza stały się dla stypendystów bazą wypadową do zwiedzania atrakcji regionu – świątyni Wang, schroniska Samotnia, ogrodu japońskiego i toru saneczkowego. W ośrodku młodzi uczestniczyli w szeregu aktywności fizycznych – przeciąganiu liny, tańcu i pływaniu w basenie.
Pelplin zaoferował stypendystom podróż w czasie – zwiedzili opactwo cystersów, w którym zobaczyli replikę Biblii Gutenberga. Na zamku w pobliskim Gniewie młodzi podziwiali pokaz jazdy husarskiej, a niektórzy z nich mieli okazję dosiąść wierzchowca w historycznym stroju i trzymać w dłoni replikę kopii.
Tegoroczne wakacyjne obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” potrwają niemal do końca września. Aktualne informacje o miejscu pobytu stypendystów można znaleźć na stronie dzielo.pl oraz na Facebooku Fundacji. Już w najbliższa niedzielę – 1 sierpnia w południe – stypendyści i ich opiekunowie wystąpią na żywo w programie Między Ziemią a Niebem (z powodu Igrzysk Olimpijskich wyjątkowo na antenie TVP 2).
***
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od ponad dwudziestu lat pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Program stypendialny, do którego można dołączyć już w VII klasie szkoły podstawowej trwa aż do zakończenia studiów. Oprócz wsparcia finansowego Fundacja oferuje swoim podopiecznym formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II, który jest jej patronem.
Przez lata działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi. „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok – wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.