Al-Tayyeb: chcemy nowego świata, na przekór podżegaczom
05 lutego 2022 | 13:02 | Vatican News | Kair Ⓒ Ⓟ
Obchody Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa to przejaw dążenia do lepszego świata, w którym górę weźmie duch tolerancji, braterstwa, solidarności i współpracy – powiedział wielki imam Al-Azhar w przesłaniu na główne obchody tego dnia w Dubaju. Towarzyszy im trwający od środy do soboty festiwal młodzieży, w którym biorą udział przedstawiciele nowych pokoleń z różnych krajów świata, wyznawcy islamu, chrześcijaństwa, judaizmu i hinduizmu.
W przesłaniu na dzisiejsze święto Ahmed Al-Tayyeb pozdrowił Papieża Franciszka, wraz z którym przed trzema laty podpisał w Abu Zabi Dokument o Międzyludzkim Braterstwie. Imam nazwał Papieża odważnym towarzyszem na drodze braterstwa i pokoju.
„Weszliśmy na tę drogę z nadzieją na nowy świat, wolny od wojen i konfliktów, gdzie zalęknionych się uspakaja, ubogich podtrzymuje na duchu, bezbronnych chroni, a sprawiedliwość jest wymierzana. Idziemy po tej drodze, choć jesteśmy pewni, że nasze cele są dalekie od osiągnięcia w świecie pogrążonym w niekończących się konfliktach i wiemy, że takie cele są nie do przyjęcia dla podżegaczy wojennych. Jednak podążanie drogą pokoju jest przeznaczeniem dla wszystkich wierzących w Boga i Jego Orędzia, bez względu na to, jak poważne mogą być wyzwania i przeszkody“ – stwierdził Al-Tayyeb.
Przesłań Papieża i wielkiego imama wysłuchali dziś młodzi, którzy uczestniczą w międzynarodowym festiwalu. W jego ramach spotkali się w środę z przedstawicielami władz Emiratów, Unii Europejskiej, a także Wysokiego Komitetu na rzecz Międzyludzkiego Braterstwa. Dzielili się z nimi własnym doświadczeniem budowania braterstwa w codziennym środowisku.
Dla młodych przygotowano też warsztaty artystyczne. Z pomocą profesjonalnych artystów mieli namalować obrazy zainspirowane dziełami Leonarda Da Vinci, Salvadora Dali oraz marokańskiego artysty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.