Album o poznańskiej Farze
20 lipca 2009 | 08:51 | zas / matt. Ⓒ Ⓟ
Pierwszy w ponad 300-letniej historii poznańskiej Fary album o tym jednym z najpiękniejszych zabytków architektury i sztuki barokowej w Polsce zaprezentowano w niedzielę w stolicy Wielkopolski.
Promocja wydanej przez Wydawnictwo Święty Wojciech publikacji odbyła się podczas Festynu „Warkocz Magdaleny”, jaki organizowany jest co roku w lipcu ku czci współpatronki parafii farnej – św. Marii Magdaleny, czczonej też jako patronka fryzjerów.
Autorem albumu z ponad 200 fotografiami jest Piotr Skórnicki. Na jego zdjęciach można podziwiać zewnętrzną bryłę świątyni oraz wnętrze z różnymi detalami architektonicznymi. Artysta pokazał też odbywające się w kościele wydarzenia religijne oraz artystyczne.
Zdjęcia poprzedza wstęp poznańskiej dziennikarki Dainy Kolbuszewskiej w językach polskim, angielskim i niemieckim. Autorka przypomniała w nim dzieje pobytu jezuitów w Poznaniu oraz historię budowy przez nich Fary, która jest obecnie najliczniej odwiedzanym kościołem w mieście.
Budowniczymi należącej w przeszłości do jezuitów świątyni byli na przełomie XVII i XVIII wieku słynni włoscy architekci: Jan Catenazzi i Pompeo Ferrari. Z kościołem związany był pierwszy polski tłumacz Biblii, ks. Jakub Wujek. Po kasacie jezuitów w 1773 roku świątynię przekazano kapitule kolegiackiej i od tej pory jest ona głównym kościołem miasta.
Kościół farny i istniejąca przy nim parafia ma aż trzy wezwania: Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.