Aleteia.pl świętowała 5. urodziny
20 października 2021 | 12:28 | dg, ksi | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jubileuszowa Msza święta, warsztaty dla współpracowników i tort – tak środowisko portalu Aleteia.pl świętowało wczoraj jego 5. rocznicę działalności w Polsce. Nie zabrakło gości zza granicy – na uroczystość przyjechał dyrektor generalny międzynarodowego projektu Pierre-Marie Dumont oraz dyrektor wydawniczy Stanislas de Saint Hippolyte.
Polska edycja tego międzynarodowego projektu ewangelizacyjnego – który obecnie działa w 7 wersjach językowych (francuska, angielska, włoska, hiszpańska, portugalska, włoska, polska i słoweńska) – zaprosiła do Warszawy swych autorów i współpracowników na warsztaty, urodzinowy tort oraz jubileuszową Mszę świętą. Specjalnie z tej okazji z centrali wydawniczej przyjechali Pierre-Marie Dumont – dyrektor generalny i Stanislas de Saint Hippolyte – dyrektor wydawniczy.
Warsztaty zostały przygotowane i poprowadzone przez redaktorów Aleteia.pl. Mowa była o specyficznej misji portalu, o tym, jak odnaleźć się w świecie zdominowanym przez spory polityczne i ideowe oraz w Kościele targanym potężnym kryzysem. – Nasza misja dojrzałych i odpowiedzialnych świeckich jest dziś ważniejsza niż zwykle – mówiła Anna Sosnowska, redaktor naczelna polskiej edycji portalu. Przypomniała w tym kontekście słowa znajomego księdza, który kilka lat temu wieszczył, iż „to świeccy uratują Kościół”.
Kolejne bloki warsztatowe dotyczyły takich konkretnych tematów, jak: jak tworzyć tytuły materiałów do internetu, jak pisać atrakcyjnie do internetu, jak wyszukiwać tematy, które mogą zainteresować czytelników, jak troszczyć się o dobrą współpracę na linii autor – redaktor. Dużo czasu poświęcono na blok dotyczący SEO, pozycjonowania tekstów oraz porad, jak pisać artykuły, które potem czytelnicy szybko znajdą za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. Nie zabrakło małej „kartkówki” z najczęściej popełnianych błędów językowych. Jeden z warsztatów dotyczył wywiadów, tego jak dobrze przeprowadzić rozmowę i jak potem ją odpowiednio zredagować.
Na zakończenie bloku warsztatowego głos zabrali goście z Francji. Podkreślali siłę i wyjątkowość polskiego Kościoła oraz polskiej edycji Aletei. Pierre-Marie Dumont odniósł się do obecnego kryzysu oraz skandali seksualnych związanych z niektórymi duchownymi. Poprowadził analogię misji Aletei do Szymona z Cyreny, który niósł krzyż razem z Jezusem – i zachęcił, by redaktorzy oraz autorzy Aletei pomimo wszystko nieśli ten krzyż wraz ze Zbawicielem, nie zważając na grzechy kleru ani na własne grzechy, ponieważ do tego powołał nas Jezus i taka jest Boża wola.
Podczas uroczystości nie zabrakło urodzinowego tortu i poczęstunku.
Anna Sosnowska, odnosząc się w rozmowie z KAI do minionych pięciu lat, powiedziała: „To był bardzo intensywny i wymagający czas, ale też dający dużo satysfakcji całemu naszemu zespołowi. Bo chociaż Aleteia jest projektem międzynarodowym – portal istnieje od 2013 roku w kilku wersjach językowych (obecnie siedmiu) – to w Polsce był w zasadzie nieznany. Musieliśmy więc dzień po dniu zdobywać zaufanie czytelników, poszerzać ich grono i przekonywać, że proponujemy im naprawdę wartościowe treści, ważne dla ich życia. Udało nam się też zbudować świetny zespół – myślę tu o „ścisłej” redakcji, ale także o tych kilkudziesięciu osobach, które z nami współpracują. To dzięki nim możemy proponować czytelnikom bardzo różnorodne i atrakcyjne materiały”. Podkreśliła, że jako portal ewangelizacyjny Aleteia.pl od samego początku miała być miejscem ponad podziałami, bez polityki i publicystyki, szanującym i uwzględniającym różne wrażliwości.
Centralnym punktem uroczystości była Msza święta. Celebrował ją ks. Grzegorz Michalczyk, rektor kościoła duszpasterstwa środowisk twórczych w Warszawie, który również publikuje na portalu Aleteia.pl.
– Na ile my dziś jako chrześcijanie żyjemy tym życiem, które Chrystus nam przynosi? Na ile w naszym życiu obecna jest ta miłość, do której Chrystus nas uzdalnia mocą chrztu? Można zaryzykować twierdzenie, że chrześcijaństwo bez ukazywania tej miłości staje się formą ideologii. A Chrystus nie przynosił ideologii. Świat nie potrzebuje chrześcijaństwa jako zbioru dogmatów, lecz jako źródła miłości – mówił w homilii ks. Michalczyk.
Śpiew podczas liturgii poprowadziła wielogłosowa schola pod dyrekcją Doroty Dąbrowskiej.
Portal Aleteia.pl oprócz treści związanych z Kościołem katolickim i duchowością prezentuje teksty dotyczące stylu życia. Specjalny dział „For Her” dedykowany jest kobietom. Od początku Adwentu 2020 r. dostępna jest także aplikacja Aletei.
W Polsce Aleteia prowadzi swą działalność we współpracy partnerskiej z Katolicką Agencją Informacyjną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.