Alkohol przeszkadza w tworzeniu rodziny
09 lutego 2013 | 14:11 | eg / pm Ⓒ Ⓟ
„Alkohol przeszkadza w tworzeniu się wspólnoty rodzinnej przy posiłku. Posiłek w życiu człowieka powinien mieć charakter wspólnototwórczy” – mówi w przeddzień 46. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu ks. kan. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, duszpasterz trzeźwości w diecezji płockiej.
W diecezji zainaugurowano obchody tygodnia wspólną Mszą św. z udziałem osób uzależnionych i ich rodzin.
W opinii ks. Kanieckiego, należy zwrócić szczególną uwagę na wspólne spożywanie posiłku przez rodzinę. Podczas posiłku istotną rolę odgrywa ojciec. Sekretarz Zespołu KEP zwraca uwagę, że nie można traktować posiłku jedynie jako potrzebnego do życia. Jego wymiar jest szerszy: duchowy i wspólnototwórczy.
„Popatrzmy na św. Józefa, który traktowany był jako ojciec Jezusa. Św. Józef jest głową rodziny, jego rodzina: Jezus i Maryja, nigdy nie spożywają posiłku sami, osobno. Patrząc na Jezusa uświadamiamy sobie, że jedząc z innymi mamy tworzyć wspólnotę. Ojciec, który jest głową rodziny, przewodniczy posiłkowi, rozpoczyna i kończy modlitwą to spotkanie. Posiłek, to coś więcej niż tylko jedzenie – to spotkanie całej rodziny. W takiej rodzinie buduje się autorytet ojca i matki, dzieli się przeżyciami. Podczas takiego spotkania potrzebna jest trzeźwość. Alkohol przeszkadza, a nawet niszczy spotkanie rodzinne” – podkreśla sekretarz Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Zaleca, aby uzdrawianie relacji w rodzinach rozpocząć od tego, że wszyscy usiądą przy rodzinnym stole, że znajdzie się tam miejsce dla wszystkich członków rodzinnej wspólnoty. Prosi także, by modlić się u uzdrowienie relacji w rodzinie i o zdrowie dla alkoholików, którzy są osobami chorymi; by nie tylko troszczyć się o osoby uzależnione, ale też „krzewić cnotę trzeźwości”.
W diecezji płockiej obchody 46. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości” zainaugurowano Mszą św. w kościele św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, gdzie prowadzony jest Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej. Wzięły w niej udział osoby uzależnione od alkoholu oraz ich rodziny.
Ponadto od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w kościołach diecezji wyłożone zostaną księgi trzeźwościowe. Będą mogli się do nich wpisywać wierni, rezygnujący z picia alkoholu w tym czasie. Poza tym sprawowane będą Msze św. i modlitwy w intencji trzeźwości. Do parafii trafiły już materiały, które pomogą w ich przeprowadzeniu.
W diecezji płockiej promocja abstynencji jako metody pracy duszpasterskiej, odbywa się w ciągu całego roku. W Płocku-Trzepowie działa Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej. W dekanatach koordynacją działań trzeźwościowych zajmują się dekanalni duszpasterze trzeźwości, którzy m.in. odprawiają raz w miesiącu specjalną Mszę św. w intencji trzeźwości. Organizowane są spotkania dla osób uzależnionych z różnych środowisk z udziałem specjalistów, działają grupy AA, Al-Anon i Al-Ateen.
Dwukrotnie (wiosną i jesienią) w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości im. O. Benignusa Jana Sosnowskiego w Zakroczymiu odbywają się sesje duszpasterstwa trzeźwości. W parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie w maju mają miejsce doroczne Spotkania ze Sługą Bożym Mateuszem Talbotem, patronem osób uzależnionych od alkoholu. Latem 2012 r. odbyła 23. Piesza Pielgrzymka Płocka w intencji trzeźwości z Bieżunia do Niepokalanowa i druga rowerowa pielgrzymka trzeźwościowa z Nasielska do Lichenia. Diecezjanie uczestniczą również w Ogólnopolskich Pielgrzymkach Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę i Spotkaniach Wspólnoty Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym w Gietrzwałdzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.