Ambasador Jurasz: religia jest obecna w większości procesów zachodzących w Ukrainie i na świecie
11 grudnia 2024 | 14:05 | RISU, tom | Kijów Ⓒ Ⓟ
“Religia jest zawsze obecna w zdecydowanej większości procesów zachodzących w Ukrainie i na świecie. Bez niej niemożliwe jest zrozumienie procesów politycznych” – stwierdził ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej w swoim wystąpieniu na konferencji „Stosunki Kościół-państwo w Ukrainie: stan i wyzwania” zorganizowanej przez Ukraiński Uniwersytet Państwowy im. Mychajła Drahomanowa w Kijowie.
„We Włoszech staram się wyjaśnić naukowcom i dyplomatom, że religia jest zawsze obecna w zdecydowanej większości procesów zachodzących w Ukrainie i na świecie. Niemożliwe jest zrozumienie procesów politycznych bez czynnika religijnego. Początkowo moje oświadczenie zostało potraktowane z zastrzeżeniami, ale udowodniłem, korzystając zarówno z materiałów historycznych, jak i współczesnych, że wiele przesłanek pewnych wydarzeń w Ukrainie miało kontekst religijny” – powiedział ambasador, który dołączył do konferencji online.
Jurasz zaznaczył, że ważne jest, aby “przestrzeń religijna Ukrainy działała w tym paradygmacie”. „Na przykład dla wielu społeczeństw w Unii Europejskiej wydarzenia w Ukrainie są postrzegane jako coś nieoczekiwanego, jako nieprzewidziany węzeł problemów. Ale w rzeczywistości wojna jest wynikiem rozwiązanych i nierozwiązanych ukraińskich problemów. Warunki wstępne określają i wyjaśniają, dlaczego tak się stało” – wyjaśnił dyplomata.
Wskazał na sytuację kiedy, zwrócił się do niego znany szwajcarski dziennikarz, który czytał wiele stron internetowych finansowanych przez znanego prorosyjskiego przedsiębiorcę Wadyma Nowinskiego na temat rzekomych prześladowań chrześcijan w Ukrainie. „Dziennikarz powiedział, że po spędzeniu miesiąca zdał sobie sprawę, że te strony są częścią machiny propagandowej, a dla Ukrainy jest to oczywiste” – powiedział Jurasz.
Zauważył również, że Ukraina znajdowała się kiedyś na peryferiach globalnych procesów, przypominając przedstawicieli najwyższych rangą duchownych Kościoła rzymskokatolickiego, którzy solidaryzowali się z naszym krajem. Bez Ukrainy praktycznie nie ma ważnych wydarzeń organizowanych przez korpus dyplomatyczny w Watykanie.
“Papież Franciszek organizuje projekty humanitarne i wzywa do modlitwy za Ukrainę przy każdej okazji”, powiedział ambasador i wskazał inne przykłady.
Na przykład kard. Mateo Zuppi nie raz wyraził swoje poparcie dla narodu ukraińskiego, a kard. Kurt Koch nazwał patriarchę Cyryla heretykiem, więc dziś Rosyjski Kościół Prawosławny nie komunikuje się z watykańską Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a jeśli już kontaktuje się to przez pośredników.
Według ambasadora Ukraina, która znajdowała się na peryferiach tych procesów, stała się nie tylko przedmiotem szczególnej uwagi, ale także czynnikiem kształtującym politykę światową. “Powinniśmy rozwijać relacje z Rzymem, ponieważ pomoże to naszemu krajowi” – podkreślił Jurasz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.