Ambasadorowie 30 krajów na inauguracji tygodniowego odpustu
11 września 2011 | 18:06 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 3 tysiące pątników, wśród nich m.in. ambasadorowie 30 krajów świata, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych ziemi świętokrzyskiej wzięło udział 11 września w pierwszym dniu tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
Uroczystą Eucharystię odpustową, które przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski koncelebrowali misjonarze oblaci ze świętokrzyskiej wspólnoty z o. dr Ryszardem Szmydkim OMI, prowincjałem Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz liczni kapłani z diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Homilię wygłosił o. dr Wojciech Popielewski OMI, biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Bp Edward Frankowski na początku Mszy św. pozdrowił kustoszy najstarszego polskiego sanktuarium, przypominając, że ojcowie oblaci tym roku obchodzą jubileusz 75 lat posługiwania na tym miejscu.
– Dziękujemy dziś Bogu w Trójcy Świętej jedynemu za dar Jego obecności na tym świętym miejscu. Dziękujemy za dar obecności Świętej Relikwii, która przypomina o Bożej miłości. Dziękuję wam za waszą pracę duszpasterską, za wasze zaangażowanie w rozsławianiu tajemnicy Chrystusowego Krzyża – mówił bp Frankowski.
Natomiast przed udzieleniem błogosławieństwa bp Frankowski zaapelował do pielgrzymów, że zawsze należy trwać przy Krzyżu. – Należy bronić tego znaku, nie pozwalać profanować i poniżać jak miało to miejsce na Krakowskim Przedmieściu, w Stalowej Woli i w innych miejscach. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszej Ojczyźnie, o tych, którzy sprawują władzę i o tych, których niebawem będziemy wybierać. Prośmy, aby byli to ludzie sumienia, broniący i stojący na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Prośmy za tych, którzy oddali swe życie ginąc w katastrofie smoleńskiej – apelował bp Frankowski.
W homilii o. dr Wojciech Popielewski OMI przypomniał, że to Krzyż uświadamia nam, że Bóg przychodzi do człowieka – przychodzi w ukrzyżowanym Chrystusie. – Oddajmy wszystko w ręce Boga: nasz ból, cierpienie, smutek, samotność, tak jak wszystko oddał w ręce Boga Chrystus – zaapelował biblista.
Na zakończenie wszyscy zebrani zostali pobłogosławieni relikwią Krzyża Świętego, którą mogli uczcić przez ucałowanie.
Po Mszy św. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego zwiedzali znajdujące się w świętokrzyskim klasztorze sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz podziwiali z platformy widokowej gołoborza. Gości oprowadzał super klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI.
Orkiestra Dęta z Dobrzynia Wielkiego (z województwa opolskiego), która uświetniła liturgiczne śpiewy, po zakończeniu Eucharystii zaprezentowała pielgrzymom swój godzinny koncert.
Uroczystości odpustowe będą trwały przez cały tydzień. W poniedziałek w klasztorze przyjmowani będą pielgrzymi indywidualni. We wtorek pielgrzymować będą małżeństwa oczekujące dziecka oraz rodzice z małymi dziećmi. W środę oblaci świętować będą uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. W czwartek, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, do sanktuarium pielgrzymować będą ludzie starsi i chorzy.
Piątek będzie dniem modlitw o uświęcenie kapłanów. W sobotę pielgrzymować będą rolnicy, ogrodnicy i sadownicy. W dni robocze Msze św. odpustowe dla pielgrzymów odprawiane będą w klasztornym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej o godz. 12.00 i 17.00. W niedzielę 18 września Eucharystia odpustowa o godz. 12.00 zakończy tygodniowe uroczystości. W dniach odpustu wjazd na Święty Krzyż jest dozwolony.
Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i pielgrzymki osób konsekrowanych był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie, zwanym Świętym Krzyżem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.