Ambasadorowie z 30 krajów będą gościć w sanktuarium
10 września 2011 | 08:26 | apis Ⓒ Ⓟ
Ambasadorowie z prawie 30 krajów będą w niedzielę 11 września gościć na Świętym Krzyżu. Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego m.in. z: Afganistanu, Filipin, RPA, Meksyku, Wietnamu, Japonii, Peru czy Nigerii zwiedzać będą m.in. znajdujące się w klasztorze Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Gości przywita i oprowadzał będzie superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI.
Tego samego dnia rozpocznie się w świętokrzyskim sanktuarium tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Do relikwii Krzyża Świętego przybędą parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych. Mszy św. odpustowej odprawionej o godz. 12 przewodniczył będzie biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.
Wizyta w województwie świętokrzyskim szefów misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce, mająca na celu między innymi promocję regionu, rozpoczęła się 9 września. W pierwszym dniu pobytu goście zwiedzali m.in. Pałac Biskupów Krakowskich – siedzibę Muzeum Narodowego w Kielcach.
W sobotę ambasadorowie odwiedzą Sandomierz, gdzie zaplanowano m.in.: zwiedzanie Rynku i sandomierskiej bazyliki katedralnej oraz rejs statkiem po Wiśle.
Dyplomaci odwiedzą też Zamek Kazimierzowski i Fabrykę Porcelany w Ćmielowie. Drugi dzień zakończony zostanie biesiadą świętokrzyską w Muzeum Wsi Kieleckiej w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Organizatorami trzydniowej wizyty ambasadorów są: Urząd Miasta w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.