Ekspertka od dziury ozonowej w Papieskiej Akademii Nauk
31 lipca 2021 | 18:11 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty mianował członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk panią profesor Susan Solomon, profesor chemii atmosfery w School of Science – Wydział Nauk o Ziemi, Atmosferze i Naukach Planetarnych w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA) – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Profesor Susan Solomon urodziła się 19 stycznia 1956 r. w Chicago. W swoim rodzinnym mieście rozpoczęła studia chemiczne w Illinois Institute of Technology, a następnie obroniła doktorat z chemii atmosfery na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Obecnie wykłada chemię atmosferyczną w School of Science – na Wydziale Nauk o Ziemi, Atmosferze i Naukach Planetarnych w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge w stanie Massachusetts, oraz kieruje Grupą Chemii i Procesów Klimatycznych w National Oceanic and Atmospheric Administration.
Dzięki obserwacjom przeprowadzonym w Antarktyce w 1986 i w 1987 była jednym z wiodących badaczy, którzy wytłumaczyli zjawisko dziury ozonowej i zwrócili uwagę na to, że polarne chmury stratosferyczne (ang. Polar Stratospheric Clouds – PSC) odgrywają kluczową rolę w transformacji i ubywaniu ozonu stratosferycznego. Hipoteza ta została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych i w pomiarach bezpośrednich.
W 2000 otrzymała Medal im. Carla-Gustafa Rossbiego od Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego za podstawowy wkład w zrozumienie chemii atmosfery i wyjaśnienie tajemnicy powstawania dziury ozonowej. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk (ang. National Academy of Sciences, USA). W 1994 jej imieniem został nazwany lodowiec – Solomon Glacier (78°23’S, 162°30’E) oraz przełęcz Solomon Saddle (78°23’S, 162°39’E). Napisała książkę The coldest march (Yale University Press, 2001). Jest odznaczona National Medal of Science, najwyższym odznaczeniem naukowym w USA. Badania Solomon miały kluczowy wpływ na przyjęcie Protokołu Montrealskiego, dotyczącego ochrony ozonu stratosferycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.