Andrychów – liturgia z deklaracją przyjęcia dziecka w akcie duchowej adopcji
09 kwietnia 2024 | 08:14 | rk | Andrychów Ⓒ Ⓟ
O tym, że dla osób odwołujących się do tekstów biblijnych i tradycji chrześcijańskiej życie ludzkie ma boską genezę i jest darem od Boga przypomniał bp Roman Pindel, który w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 8 kwietnia br., przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym św. Macieja w Andrychowie. Hierarcha wskazał, że antropologia chrześcijańska podkreśla, iż człowiek jest nim od poczęcia, a jego życie ma wartość i godność, która ma być chroniona i szanowana.
Podczas liturgii biskup bielsko-żywiecki przyjął kilkadziesiąt deklaracji o przystąpieniu do dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Podejmujący się dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka nienarodzonego otrzymali malutkie figury, symbolizujące nienarodzone dzieci objęte adopcją duchową.
W homilii biskup odwołał się do niedawnej dyskusji, jaka przetoczyła się w Polsce po tym, jak w jednym z programów publicystycznych lekarz ginekolog porównała poczęte dziecko z pasożytem, używając przy tym szokujących określeń i unikając uznania określenia statusu nienarodzonego dziecka jako istoty ludzkiej.
„Jeżeli w podobnej antropologii wraz ze śmiercią kończy się wszystko i nie ma jakiejś formy trwania osoby, nie ma mowy o zbawieniu, o nadziei na życie z kochającym człowieka Bogiem, to w razie problemów zdrowotnych człowiek wybiera eutanazję. Dziś w niektórych krajach coraz młodsze osoby czują brak satysfakcji z życia, czują się zmęczone, niepotrzebne. Reklama instytucji wspomagającej samobójstwo podkreśla, że wybór momentu śmierci dla siebie jest godny człowieka. Bo według tej antropologii człowiek jest w centrum i sam może stanowić o sobie, także w odniesieniu do swojego życia, kobieta zaś także do poczętego w niej dziecka” – podkreślił.
Duchowny zwrócił uwagę, że przeciwnicy tego stanowiska odwoływali się do podstawowych wartości chrześcijańskich, zakorzenionych w Biblii. Jego zdaniem, antropologia chrześcijańska, wywodząca się z Pisma Świętego, wyraźnie podkreśla, że życie ludzkie ma boską genezę i jest święte od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.
„Ktoś opierający się na tekstach biblijnych i tradycji chrześcijańskiej powie, że życie człowieka składa się z trzech okresów. Pierwszy trwa ok. 9 miesięcy i stanowi przygotowanie do drugiego, które trwa 2 dni, albo 3 lata, albo 30, albo nawet i 100. Niezależnie od długości trwania tego okresu, życie człowieka decyduje o sposobie trwania na wieki, po śmierci, z Bogiem” – zaznaczył.
Hierarcha wytłumaczył, że dla chrześcijan życie ludzkie jest nienaruszalne i święte od samego początku i nikt nie powinien podnosić ręki na poczęte dziecko, ponieważ jest to dar od Boga, przygotowany z myślą o realizacji Bożego planu. Przypomniał, że w biblijnym kontekście narodziny były traktowane jako znak błogosławieństwa, a poczęte życie było pod ochroną. „Biblia nie zawiera zakazu aborcji, ponieważ było to traktowane jako oczywiste, że życie poczętego dziecka należy chronić” – dodał.
Na koniec powtórzył, że dla wielu osób odwołanie się do tekstów biblijnych stanowi podstawę do obrony życia ludzkiego jako świętego daru od Boga, który należy szanować i chronić.
Uroczysta liturgia połączona z deklaracją przyjęcia dziecka w akcie duchowej adopcji była najważniejszym punktem diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia.
Na zakończenie Mszy św. bp Pindel pobłogosławił kobiety oczekujące potomstwa oraz matki z małymi dziećmi, a także lektorów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.