Andrychów: podgórska kapliczka inspiruje artystów do tworzenia i modlitwy
29 września 2011 | 17:19 | rk Ⓒ Ⓟ
Artystyczne fotografie, rysunki, wiersze i modlitwy powstają pod wpływem inspiracji urokliwą kapliczką Matki Bożej Patronki Uzdrowienia Chorych w Andrychowie. Ten obiekt sakralny u podnóża Beskidu Małego zbudowano jako wotum dziękczynne za cudowne uzdrowienie z ciężkiej i, jak mówili lekarze, nieuleczalnej choroby. W najbliższą sobotę 1 października przy kapliczce rozpoczną się specjalne nabożeństwa październikowe i ponownie poświęcona zostanie rozbita przez wandali figurka Matki Bożej.
Od kilku lat grupa artystów tworzy prace dedykowane kapliczce. Wykonuje je np. rysownik i malarz Waldemar Bizoń, artysta pochodzący z Podbeskidzia, na co dzień mieszkaniec Paryża. Z kolei andrychowska poetka Emilia Berndsen pisze wiersze i modlitwy poświęcone temu miejscu, a niezwykłe zdjęcia kapliczki wykonał fotografik Piotr Adamczyk.
Urodzony w Andrychowie dziennikarz-fotoreporter Wiesław Adamik też nie ukrywa fascynacji kapliczką wkomponowaną w beskidzki krajobraz. „Jestem od 2 lat członkiem grupy modlitewnej przy tym obiekcie sakralnym, stale modlę się pod kapliczką w maju, czerwcu i październiku. Ubiegły rok był czasem ciężkiej choroby nowotworowej mojego ojca śp. Władysława. Tu znajdowaliśmy z mamą pociechę w tamtych dniach” – wyznaje w rozmowie z KAI.
Artysta na swój koszt wydrukował zdjęcia i wiersze, przekazując je przybywającym pod kapliczkę wiernym. Zdaniem Adamika, wiele osób poświęca bardzo dużo swego czasu, dbając o kapliczkę i otoczenie. „Zauważyłem, jak wiele osób, i to nie tylko starszych, potrzebuje kontaktu z innymi modlącymi się ludźmi. Jest to dla nich często jedyny kontakt, z racji wieku i choroby, z kimś innym we wspólnej modlitwie. Mogę potwierdzić na swoim przykładzie, że taka modlitwa daje wyciszenie w trudnych sytuacjach” – dodaje Adamik.
Czterometrową kaplicę wznieśli z głazów granitowych budowniczowie spod Nowego Sącza w 2005 roku. W ubiegłym roku całość obiekt poświęcił bp Tadeusz Rakoczy, który nadał patronce kaplicy tytuł Matki Bożej Patronki Uzdrowienia Chorych.
Głównymi fundatorami kapliczki są Władysława i Eugeniusz Okrzosowie, którzy w ten sposób wyrazili wdzięczność Bogu za, ich zdaniem, cudowne uzdrowienie z choroby.
1 października 2011 roku nową figurę Matki Bożej zakupioną przez wspólnoty modlitewne do kapliczki przy ulicy Podgórskiej w Andrychowie poświęci ks. prałat Stanisław Czernik, proboszcz parafii pw. św. Macieja Apostoła. Odprawi tu także Mszę św., a kapliczka przejdzie oficjalnie na własność parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.