Andrzej Zoll: Nowy przewodniczący KEP powinien doprowadzić do rozszerzenia wpływu świeckich
09 marca 2024 | 04:00 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nowy przewodniczący KEP powinien doprowadzić do rozszerzenia wpływu osób świeckich w działalności diecezji i parafii – ocenia prof. Andrzej Zoll były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. W związku z nadchodzącymi wyborami przewodniczącego Episkopatu oraz jego zastępcy KAI zorganizowała ankietę pytając: Jakiego przewodniczącego Episkopatu potrzebuje dziś Kościół w Polsce?
Publikujemy wypowiedź prof. Andrzeja Zolla
Przewodniczący Episkopatu powinien:
Zauważać potrzebę zmiany działań Kościoła w stosunkach z państwem. Kościół powinien być wolny od polityki. Oznacza to także, że Episkopat, i za nim duchowni, muszą akceptować, że w Polsce, jak i w każdym państwie demokratycznym, normy prawa stanowionego przez organa państwa nie mogą się w całości pokrywać z norami moralnymi wynikającymi z nauki społecznej Kościoła rzymsko-katolickiego. W społeczeństwie pluralistycznym na terenie państwa może obowiązywać tylko jeden system prawny, na tym terenie obowiązywać będą różne systemy moralne. Rozpowszechnianie nauki społecznej Kościoła realizowane może być przez pracę duszpasterską, bez bezpośredniego wykorzystywania wpływu na organa publiczne lub partie polityczne.
Akceptować stanowisko, że przyjmowanie od państwa przez instytucje kościelne środków pieniężnych i innych dóbr materialnych może mieć miejsce tylko na podstawie prawa i przy zachowaniu pełnej transparentności.
Podjąć działania w kierunku dopuszczenia przedstawicieli świeckich członków wspólnoty wiernych do prac w ramach gremiów KEP oraz doprowadzić do rozszerzenia wpływu osób świeckich w działalności diecezji i parafii.
Zdecydować się na powołanie komisji złożonej przede wszystkim przez świeckich prawników, pediatrów, lekarzy, niezależnej od KEP, do zbadania spraw związanych z przestępstwami seksualnymi popełnionymi przez duchownych, z dostępem do wszystkich akt i dowodów znajdujących się także w archiwach kościelnych.
Dołożyć starań do zmiany programów w seminariach duchownych w szczególności przygotowujących do pracy z młodzieżą, także z obszaru sakramentu spowiedzi zarówno młodzieży żeńskiej i męskiej, odrodzenia działalności oazowej, a również dotyczących pracy z młodzieżą mającą problemy psychiczne m.in. z zakresu swojej seksualności.
Być otwartym na problemy związane z dopuszczeniem do posług religijnych kobiet.
***
W związku z upływem drugiej kadencji abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego jako przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, podczas najbliższego zebrania plenarnego KEP, które odbędzie się w dniach 12 -13 marca w Warszawie, biskupi dokonają wyboru na te stanowiska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.