Angela Merkel weźmie udział w rzymskiej modlitwie religii o pokój
29 września 2021 | 04:00 | pb (KAI/cruxnow.com) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Była kanclerz Niemiec dołączy do papieża Franciszka podczas rzymskiej modlitwy religii o pokój, jaka odbędzie się 7 października pod Koloseum z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego (Sant’Egidio). Wezmą oni udział w zakończeniu dwudniowego spotkania „w duchu Asyżu”, które w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Bracia i siostry, nowa Ziemia. Religie i kultury w dialogu”.
Spodziewany jest też udział prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, prymasa Kościoła anglikańskiego abp. Justina Welby’ego, przewodniczącego Konferencji Rabinów Europejskich Pinchasa Goldschmidta oraz wielkiego imama sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda el-Tayeba, który w 2019 roku podpisał razem z papieżem w Abu Zabi wspólną deklarację o braterstwie między ludźmi.
Według organizatorów Merkel ma wziąć udział w końcowym spotkaniu jako „europejski przywódca, który potrafił odpowiedzieć na kryzys COVID-19 solidarnością – jednym z podstawowych filarów Unii Europejskiej”.
Rzymskie spotkanie jest kontynuacją historycznej modlitwy reprezentantów religii o pokój, która odbyła się w Asyżu 27 października 1986 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II.
W ubiegłym roku, z powodu pandemii, zazwyczaj trzydniowe spotkanie modlitewne ograniczono do jednego popołudnia na Kapitolu w Rzymie. Udział wzięli: papież Franciszek, prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, religii żydowskiej, muzułmańskiej i innych.
W tym roku, jeśli sytuacja sanitarna na to pozwoli, spotkanie potrwa dwa dni – 6-7 października, obejmując debaty okrągłego stołu i modlitwę o pokój, odbywającą się w centrum Rzymu.
Spotkania modlitewne w intencji pokoju Wspólnota św. Idziego organizuje „w duchu Asyżu” od 1987 r. w różnych miastach, głównie Europy. Dwukrotnie odbyły się one w Polsce: w Warszawie (1989) i Krakowie (2009).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.