Anglikańska konferencja Lambeth przesunięta na czerwiec 2022
21 października 2020 | 18:15 | ts (KAI) / hsz | Londyn Ⓒ Ⓟ
Prymas Kościoła Anglii abp Justin Welby przesunął o kolejny rok termin konferencji Lambeth. Ze względu na utrzymujący się kryzys wywołany koronawirusem spotkanie najwyższego gremium decyzyjnego światowej Wspólnoty Anglikańskiej z udziałem przedstawicieli 165 państw odbędzie się w dniach od 27 lipca do 8 sierpnia 2022 w Canterbury.
Konferencja Lambeth miała obradować latem 2020. Jednak kryzys koronawirusa spowodował, że początkowo przesunięto jej termin na 2021 rok. Po raz pierwszy spotkania regionalne będą się odbywała częściowo w systemie online pod niezmienionym hasłem: „Kościół Boży dla ludu Bożego”. Ma to być największa liczebnie, jak dotychczas, konferencja biskupów anglikańskich.
Licząca (według różnych obliczeń) od 77 do 85 milionów wyznawców Wspólnota Anglikańska jest głęboko podzielona w takich kwestiach, jak święcenia kapłańskie i biskupie dla kobiet i homoseksualistów, a także „małżeństw” dla par tej samej płci. Np. w 2008 roku niemal jedna czwarta Kościołów narodowych zbojkotowała konferencję Lambeth na znak protestu przeciwko sakrze biskupiej dla księdza-homoseksualisty w USA. Na forum tej samej konferencji w Londynie kard. Walter Kasper, wówczas przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w płomiennym wystąpieniu ostrzegł kiedy anglikanie w Anglii chcieli dopuścić kobiety do święceń kapłańskich, że tą decyzją anglikanie odstąpią od wspólnego fundamentu kościelnego.
Kościół anglikański powstał w 1533 w wyniku sporu Henryka VIII z papieżem w sprawie anulowania małżeństwa króla. W kwestiach wiary anglikanie byli początkowo bliscy nauczaniu katolickiemu. Później ulegli wpływom protestanckim. W 1549 roku opublikowano pierwszą anglikańską księgę wiary „Book of Common Prayer”.
Pierwsza Konferencja Biskupów Anglikańskich obradowała 1867 w Lambeth.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.