Angola: Benedykt XVI przewodniczy Mszy św. dla duchowieństwa w Luandzie
21 marca 2009 | 10:51 | tom, st / maz Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI przewodniczy Mszy św. w kościele św. Pawła w Luandzie z udziałem biskupów, księży, zakonników i zakonnic, członków ruchów kościelnych i katechetów Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.
W stolicy Angoli panuje duszna i tropikalna pogoda. Po drodze z nuncjatury do świątyni na ulicach papieża witały tysiące Angolańczyków.
Słowa pozdrowienia skierował do papieża wiceprzewodniczący episkopatu Angoli oraz Wysp Św. Tomasza i Książęcej abp Gabriel Mbilingi, liczący 51 lat koadiutor Lubango .
Hierarcha przedstawił zgromadzonych w świątyni osób zaangażowanych w duszpasterstwo Kościoła w Angoli. Zaznaczył, że koncentrują się one na sprawach związanych z wyzwaniami ewangelizacji, pozostawiając laikatowi zagadnienia polityki. Duszpasterze, zakonnicy i zakonnice oraz katechiści pragną podążać za przykładem św. Pawła, będąc pasterzami według Serca Jezusa.
Liturgię uświetnia śpiew kilkudziesięciosobowego chóru.
W Mszy św. biorą udział także przedstawiciele Kościołów z Mozambiku, Namibii, a także z RPA, Zimbabwe i Konga.
Po południu papież spotka z młodzieżą na stadionie Coqueiros i wygłosi przemówienie.
W Angoli pracuje 794 księży i 2.276 zakonników i zakonnic. W pracy wspomaga ich ok. 30 tys. katechistów. Do Kościoła katolickiego należy ponad połowa (55 proc.) z 17 mln jej mieszkańców. Jest tam 18 diecezji. Chrześcijanie innych wyznań stanowią ok. 15 proc. ludności, zaś wyznawcy religii pierwotnych 29 proc.
W całym kraju jest 307 parafii i niemal 3 tys. innych ośrodków duszpasterskich. Na jednego księdza przypada czterokrotnie więcej wiernych niż w Kamerunie – niemal 11 tys. Do kapłaństwa przygotowuje się 1 236 alumnów.
W Angoli jest znacznie mniej szkół katolickich niż w Kamerunie: 348 przedszkoli i szkół podstawowych, 121 średnich i 12 wyższych w tym Uniwersytet Katolicki.
Jest tam natomiast gęstsza niż w Kamerunie sieć kościelnych placówek charytatywnych: 23 szpitale, 235 przychodni, 12 ośrodków dla trędowatych, 11 domów dla starców, niepełnosprawnych i młodzieży, 15 sierocińców, 40 poradni rodzinnych oraz ośrodków ochrony życia, 23 ośrodków wychowania specjalnego i resocjalizacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.