Angola: do jakiego kraju przybył Benedykt XVI?
20 marca 2009 | 15:24 | kw / maz Ⓒ Ⓟ
Leżąca w południowej części Afryki Angola jest czterokrotnie większa od Polski – ma 1,25 mln kilometrów kwadratowych powierzchni. Mimo bogatych złóż ropy naftowej i diamentów kraj ten należy do najbiedniejszych na świecie. Państwo wciąż boryka się ze skutkami trwającej 27 lat wojny domowej. Benedykt XVI odwiedzi stolicę Angoli, Luandę, w dniach 20-23 marca.
Angola graniczy z Demokratyczną Republiką Konga, Zambią i Namibią. Od 1975 r. była kolonią portugalską. Zaraz po uzyskaniu niepodległości w 1975 r. kraj ogarnęła wojna. Toczyła się ona między dwiema organizacjami wyzwoleńczymi – Ludowym Ruchem Wyzwolenia Angoli (MPLA) i Narodowym Związkiem na rzecz Całkowitego Wyzwolenia Angoli (UNITA). Pierwszą z nich popierały ZSRR i Kuba, która wysłała do Angoli swoich żołnierzy. Po stronie UNITA stanęły RPA i USA. Wojnę zakończyła w 2002 r. śmierć Jonasa Savimbi, przywódcy UNITA. Nadal jednak, mimo osiągniętego w 2006 r. zawieszenia broni, toczą się walki między siłami rządowymi, a Frontem Wyzwolenia Enklawy Cabindy (FLEC). Cabinda jest małą nadmorską prowincją na północy Angoli, oddzieloną od reszty kraju pasem ziemi należącym do Konga. To w Cabindzie leży 65 proc. angolskich złóż naftowych.
Szacuje się, że konflikt w Angoli pochłonął ok. miliona ofiar. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ok. 1,8 mln angolskich uchodźców przebywa obecnie w innych państwach afrykańskich. W czasie wojny olbrzymie tereny zaminowano, co w znacznym stopniu utrudnia dziś odrodzenie rolnictwa. Dlatego państwo musi sprowadzać duże ilości żywności zza granicy, a 1/3 ludności jest niedożywiona.
Jednocześnie Angola w żywiołowym tempie się rozwija. W 2006 r. kraj osiągnął 26-proc. wzrost gospodarczy. Sprawiły to przede wszystkim wysokie ceny ropy naftowej. Wydobycie tego surowca wciąż wzrasta, państwo jest dziś prawdopodobnie największym dostawcą ropy do Chin. Zarazem organizacja Transparency International umieściła Angolę na liście 10 najbardziej skorumpowanych krajów świata. Władzę w kraju od 1979 r. sprawuje prezydent José Eduardo dos Santos.
Językiem oficjalnym jest portugalski. Do głównych języków regionalnych należą Kongo, Chokwe, północny i południowy Mbundu. Kraj liczy ok. 17 mln mieszkańców, z czego połowa ma mniej niż 18 lat. Ok. 55 proc. obywateli Angoli stanowią katolicy, 10 proc. to protestanci, reszta zaś wyznaje religie tradycyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.