Anioł Pański: pomóżcie Afryce i nie używajcie broni kasetowej
05 kwietnia 2009 | 13:26 | ml, st / maz Ⓒ Ⓟ
W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty zaapelował o wyeliminowanie min przeciwpiechotnych i broni kasetowej oraz pomoc dla Afryki.
Papież pozdrowił także organizatorów Światowych Dni Młodzieży. Za kilka dni rozpocznie się w Hiszpanii pielgrzymka ikony i krzyża, stanowiąca przygotowanie do spotkania młodzieży całego świata w Madrycie w 2011 r.
W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Benedykt XVI powiedział:
Wczoraj, czwartego kwietnia, obchodzono ogłoszony przez ONZ IV międzynarodowy dzień uwrażliwiający na problemy min przeciwpiechotnych. W dziesięć lat od wejścia w życie konwencji o zakazie tej broni i po niedawnym rozpoczęciu składania podpisów pod konwencją zakazującą używania amunicji kasetowej, pragnę zachęcić kraje, które jeszcze tego nie uczyniły, by bez wahania podpisały tego ważne instrumenty humanitarnego prawa międzynarodowego, które od początku popiera Stolica Apostolska. Wyrażam również moje poparcie dla każdej inicjatywy, mającej na celu niezbędną pomoc ofiarom tej niszczycielskiej broni.
Chciałbym też z wielkim smutkiem wspomnieć naszych braci i siostry z Afryki, którzy kilka dni temu znaleźli śmierć w Morzu Śródziemnym, gdy starali się dopłynąć do Europy. Nie możemy pogodzić się z podobnym i tragediami, które powtarzają się niestety od dawna! Wymiary tego zjawiska sprawiają, że coraz pilniejszą staje się konieczność skoordynowanych strategii Unii Europejskiej i państw afrykańskich, a także podjęcie odpowiednich kroków natury humanitarnej, ażeby zapobiec, by ci imigranci uciekali się do pozbawionych skrupułów przemytników. Modląc się za ofiary, aby Pan przyjął je do swego pokoju, chciałbym zwrócić uwagę, że problem ten, pogłębiony przez globalny kryzys, znajdzie rozwiązanie dopiero wtedy, kiedy mieszkańcy Afryki, z pomocą społeczności międzynarodowej, będą mogli uwolnić się od nędzy i wojny.
Moje szczególne pozdrowienie kieruję teraz do 150 delegatów – biskupów, kapłanów i świeckich – którzy w ubiegłych dniach wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu na temat Światowych Dni Młodzieży, zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Świeckich. W ten sposób zaczynają się przygotowania do następnego światowego zlotu młodzieży, który odbędzie się w sierpniu 2011 roku w Madrycie i na którego temat wybrałem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (por. Kol 2, 7). Zgodnie z tradycją młodzi Australijczycy przekażą za chwilę młodym Hiszpanom krzyż Światowych Dni Młodzieży, „krzyż pielgrzymujący”, który niesie wszystkim młodym Ziemi orędzie miłości Chrystusa. To „przekazanie pałeczki” nabiera wysoce symbolicznej wymowy, poprzez którą wyrażamy ogromną wdzięczność Bogu za dary otrzymane podczas wielkiego spotkania w Sydney i za te, którymi zechce nas obdarzyć w Madrycie. Jutro krzyż wraz z ikoną Maryi Panny, wyruszy do stolicy Hiszpanii i będzie tam obecny podczas procesji Wielkiego Piątku. Potem rozpocznie długą pielgrzymkę, która poprzez diecezje Hiszpanii, przywiedzie go do Madrytu latem 2011 roku. Niechaj ten krzyż i ikona Maryi będą dla wszystkich znakiem niezwyciężonej miłości Chrystusa oraz Jego i naszej Matki!
Papież pozdrowił przedstawicieli archidiecezji Sydney, która w ubiegłym roku gościła młodych całego świata, a także delegację młodzieży hiszpańskiej, która przyjmie w sierpniu 2011 roku swych rówieśników z całego świata.
Zwracając się do Polaków Benedykt XVI powiedział:
Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskiej młodzieży. Podczas gdy wasi rówieśnicy z Australii przekazują krzyż młodym Hiszpanom, modlę się, aby ten znak miłości Chrystusa był drogi młodym ludziom na całym świecie. Niech dla was wszystkich będzie punktem odniesienia w dniach szczęśliwych i w godzinach próby. Bożej miłości was zawierzam i z serca błogosławię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.