Antoni Szymański po decyzji Sejmu: konieczna jest refleksja nad jak najlepszą ochroną życia
13 lipca 2024 | 05:00 | tk, maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Powinna towarzyszyć nam nie tylko radość ale i świadomość zadania, którym jest jak najlepsza ochrona życia – powiedział KAI Antoni Szymański. Komentując decyzję Sejmu o odrzuceniu projektu depenalizującego aborcję, były senator wskazał na konieczność opieki nad kobietami i rodzinami, dla których przyjęcie ciąży jest – z powodów zdrowotnych czy materialnych – trudne.
Publikujemy komentarz Antoniego Szymańskiego, b. senatora, współtwórcy Pomorskiej Inicjatywę Pro-life:
To szczęśliwa i dobra informacja: odrzucono propozycje zmian w Kodeksie karnym, mające doprowadzić do – de facto – swobody aborcji w Polsce. To bardzo dobra informacja zarówno dla dzieci poczętych, jak i ich matek, dlatego, że obecne rozwiązania mają na celu ochronę zarówno dziecka poczętego, jak i jego matki. A te rozwiązania, które zostały zaproponowane, szły w absolutnie przeciwnym kierunku.
Dzisiejsze [12 lipca – przypis eKAI] głosowanie jest sygnałem, że utrzymujemy się w cywilizacji, która chroni ludzkie życie, godność człowieka i podstawowe wolności i wartości. To rzecz ogromnej wagi. Jest sprawą dość oczywistą, że te propozycje zmian szły przeciw aksjologii naszej konstytucji i wielu wywodzącym się z niej artykułom. Przypomnę tu opinie konstytucjonalistów – profesorów Andrzeja Zolla Adama Strzembosz czy Anny Łabno. Ta decyzja chroni nas przed konstytucyjnym zamachem, jakim byłyby proponowane rozwiązania.
Myślę też, że jest to czas, w którym powinniśmy szerzej pomyśleć o tym, w jaki sposób wspierać osoby czy rodziny, które są w trudnej sytuacji. Chodzi o to, żebyśmy byli rzeczywiście z nimi solidarni i pomocni tym rodzinom i kobietom, dla których przyjęcie ciąży jest z różnych powodów – zdrowotnych czy materialnych – trudne.
Powinna więc nam towarzyszyć nie tylko radość ale i świadomość zadania, którym jest jak najlepsza ochrona życia. Przejawia się ona w pomocy państwa, samorządu, organizacji pozarządowych, również organizacji katolickich. Żeby wspierać życie, niekoniecznie trzeba być w organizacji pro life. Można to robić na wiele sposobów i każdy jakoś może spełnić dogodną i możliwą dla siebie rolę. Zachęcam więc do takiej refleksji: co mogę konkretnie zrobić, żeby jak najlepiej chronić ludzkie życie w jego prenatalnej fazie.
***
Przypomnijmy, że podczas piątkowego głosowania Sejm odrzucił projekt ustawy o dekryminalizacji i depenalizacji aborcji. Za przyjęciem projektu głosowało 215 posłów, przeciw było 218 posłów, wstrzymało się 2.
W pierwszej kolejności pod głosowanie poddano wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy. Za odrzuceniem głosowało 215 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 2.
Następnie pod głosowanie poddano wniosek Komisji o przyjęcie w całości projektu. Wniosek ten został odrzucony przez Sejm, co spotkało się z gromkimi brawami. Posłowie skandowali: „za życiem!”
Za przyjęciem w całości zagłosowały kluby KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Przeciw były kluby PiS, Konfederacji oraz koło Kukiz15. Kluczowe były głosy PSL – za przyjęciem projektu zagłosowało tylko czworo posłów tego klubu.
Proponowana zmiana w Kodeksie karnym oznaczałaby, że osoby pomagające kobiecie w dokonaniu aborcji do 12 tygodnia ciąży nie ponosiłyby za to żadnej odpowiedzialności, również w przypadku ewentualnej śmierci kobiety. Po 12 tygodniu ciąży odpowiedzialność ta byłaby mniejsza, niż przewidywana dotychczas w Kodeksie karnym. Odrzucony ostatecznie projekt noweli zakładał też, że lekarz dokonujący aborcji nawet do 9 miesiąca ciąży, w przypadku ciężkich wad dziecka, nie popełniałby przestępstwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.