Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego
16 sierpnia 2020 | 07:00 | kos / hsz | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
– W godzinie jasnogórskiego Apelu prosimy Ciebie, uchroń nasz kraj przed pandemią podziałów i walką ideologiczną – mówił podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył modlitwie przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Do kaplicy w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej na modlitwę przybyło grono generałów, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego.
Apel Jasnogórski rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz Bogurodzicy.
W towarzyszącym modlitwie apelowej rozważaniu bp Guzdek podkreślił, że Maryja jest przykładem bezgranicznego zaufania Bogu i z takim właśnie przekonaniem przez „kolejne wieki przychodzili Polacy na Jasną Górę, aby o wszystkim opowiadać swojej Matce i Królowej”. – W tym miejscu zawsze bije źródło wolności i nadziei na lepsze jutro. Stąd nasi ojcowie czerpali siły do walki w obronie świętej wiary i godności każdego Polaka. Tu zyskiwali siły i najgłębsze motywacje do walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Nasi rodacy przychodzili także przed Twoje oblicze, aby dziękować za odniesione zwycięstwa – zwycięstwa w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym – mówił bp Guzdek.
Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że kiedy przed stu laty Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy, „Polacy szturmowali niebo, modląc się w wielu świątyniach naszej Ojczyzny, byli przekonani, że z Jasnogórskiego Wzgórza bliżej jest do nieba”. – Bezgranicznie zaufali Tobie – swojej Matce i Królowej, która nigdy ich nie zawiodła – powiedział. Dodał, że sto lat temu „wróg nie tylko chciał unicestwić odrodzone państwo polskie, ale także zamierza zniszczyć naszą wiarę i chrześcijańską kulturę”. – W sytuacji tak wielkiego zagrożenia potrzebny był cud zjednoczenia całego narodu i nadludzki wysiłek polskiego żołnierza, aby Polska kolejny raz okazała się przedmurzem chrześcijaństwa – przypomniał bp Guzdek.
Biskup polowy podkreślił, że współcześnie modlitwa ma za cel lepsze zrozumienie czasów współczesnych. – Są one niespokojne. Jesteśmy świadkami redefinicji pojęcia mężczyzny i kobiety, małżeństwa i rodziny. Ustala się nowy katalog wartości – sprzeczny z rozumem, prawem naturalnym i Dekalogiem. Chaos spowodowany odrzuceniem prawdy rodzi postawy destrukcyjne, złość i agresję – powiedział. Przywołał płonące świątynie we Francji i niszczenie symboli kultu religijnego w wielu krajach Europy, a także niszczenie pomników świętych, błogosławionych oraz zasłużonych ludzi Kościoła w Ameryce Północnej i Południowej. – Współczesna rewolucja kulturowa przekroczyła także granice Rzeczpospolitej. Niszczenie i atakowanie symboli religijnych, drwina i szyderstwo, to współczesna broń w rękach ludzi obojętnych lub wrogo nastawionych do chrześcijańskich wartości – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że „instruktorzy nowej rewolucji” mówią: „Nie musisz zabijać, ale zaatakuj symbole religijne i narodowe. Wtedy rozpęta się piekło”. – Już został zdewastowany język, który w debacie wyklucza rozsądek i umiar, a promuje brak szacunku wobec rozmówcy. Jesteśmy świadkami narastającej agresji. Jaki będzie następny krok, jeśli nie odważymy się przerwać tej spirali zła? – pytał bp Guzdek.
Na koniec Ordynariusz Wojskowy zawierzył opiece Maryi wiernych w Polsce. – W godzinie jasnogórskiego Apelu prosimy Ciebie, uchroń nasz kraj przed pandemią podziałów i walką ideologiczną. Tym, którzy nastawieni są wrogo do Chrystusowego Kościoła, ukazuj piękno życia w przyjaźni z Bogiem. Tym, którzy walczą z małżeństwem i rodziną, pomóż odkryć zamysł Boga względem mężczyzny i kobiety. Tym, którzy godzą w wartości, jakie wniosło chrześcijaństwo w życie społeczne, przekonaj, że jedynie Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Nas naucz wierności Bogu i Jego przykazaniom. Naucz nas wzajemnego szacunku. Obyśmy zawsze potrafili „zło dobrem zwyciężać” – powiedział.
Podczas apelu jasnogórskiego obecni byli generałowie WP, m.in. gen. Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i pracownicy wojska. Wielu żołnierzom obecnym w kaplicy Cudownego Obrazu towarzyszyły ich małżonki. Wspólnie modlili się także kapelani Ordynariatu Polowego. Obecna była kompania honorowa i poczty sztandarowe.
Po błogosławieństwie odśpiewana została pieśń „Boże, coś Polskę”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.