Apele przeciw in vitro na pielgrzymce studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej
05 listopada 2010 | 10:30 | ek Ⓒ Ⓟ
Społeczność akademicka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z okazji 10-lecia istnienia uczelni pielgrzymowała 4 listopada do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W każdy pierwszy czwartek miesiąca wierni z całej Polski modlą się tam w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat spotkania brzmiał: „Św. Józef skutecznym patronem w dziele wychowania”. Przed Mszą św. odbył się spektakl pt. „Moja ojczyzna” w wykonaniu studentów z Torunia pod kierunkiem Haliny Łabonarskiej i o. Waldemara Gonczaruka. Z kolei dr Józef Szaniawski wskazywał, że uczelnia toruńska jest miejscem kształtowania młodego pokolenia w duchu odpowiedzialności za siebie i przyszłość ojczyzny.
Mszy św. przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W homilii hierarcha potępił aborcję. – Zabójstwo niewinnego dziecka poczętego, czy to w miejscu najbardziej skrytym, czy też w sterylnie czystym gabinecie, zawsze będzie wołać o pomstę do Boga. Zbrodnia nie pozostaje bezkarna. Cóż z tego, że władza będzie opracowywała programy wyjścia z kryzysu naszego kraju, jeśli poprzez uchwalone ustawy unicestwiające ludzkie życie sprawi, że Bóg, sędzia sprawiedliwy, który za dobre wynagradza, a za złe karze, wymierzy nam słuszne kary – mówił.
Odniósł się także do metody in vitro. – W tym historycznym momencie, w którym wszystko wskazuje na to, że Parlament Polski wbrew prawu Bożemu zalegalizuje metodę sztucznego zapłodnienia na szkle, która niesie ze sobą zabójstwo maleńkich istot ludzkich – embrionów, błagamy przywróć nam Polakom rozum Panie i miłosierdzie swoje okaż. Za taką zbrodnią idzie sąd, a potem kara – wołał.
Zwrócił się też z apelem do obrońców życia i rządzących. Do obrońców życia apelował, aby nie zniechęcali się „w tym niełatwym momencie naszej historii, gdy ważą się losy tysięcy poczętych Polaków”. – Polska was potrzebuje – przekonywał ich.
Natomiast zwracając się z apelem do prezydenta RP, posłów i senatorów, którzy – jak stwierdził – poprzez swoje „tak” ustawie legalizującej metodę in vitro czynią siebie panami życia i śmierci gdyż „to dzięki waszej zgodzie będą selektywnie wybierać istoty ludzkie, jednym życie darują, a inne zamrożą, a potem zamordują – posłuchajcie pełnych mądrości słów wielkiego Polaka, jakim był Jan Paweł II, który mówił, że ustawa łamiąca naturalne prawo niewinnego człowieka do życia jest niesprawiedliwa i jako taka nie może mieć mocy prawnej – przekonywał ordynariusz diecezji sosnowieckiej.
Bp Kaszak stwierdził także, że polska władza mówi, że podejmuje wysiłki w trosce o naszą przyszłość, ale naród, który morduje własne dzieci staje się narodem bez przyszłości”.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
Następnie w swoim przemówieniu biskup kaliski Stanisław Napierała także zaapelował do sumienia rządzących w związku z pracami w Sejmie, które zmierzają do podjęcia decyzji w sprawie in vitro. Zapewnił ich o modlitwie za wstawiennictwem św. Józefa, aby „mieli światło umysłu i odwagę, by podjąć decyzję prawą”. – Jesteście w większości ludźmi wierzącymi, więc jakże wy, ludzie wierzący mielibyście być głusi na największego z rodu Polaków Jana Pawła II – apelował biskup kaliski.
Następnie o działalności Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu mówił jej założyciel o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Obecny na spotkaniu był także rektor uczelni o. dr Krzysztof Bieliński.
Uroczystość uświetnił Chór Akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Ireny Szczurko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.