„Apostołowie Chrystusa w świecie, który się zmienia” – pallotyni obradują w Częstochowie
12 lutego 2010 | 12:53 | kc / kw Ⓒ Ⓟ
Jak w naszej kulturze masowej być księdzem i bratem pallotynem? – zastanawiają się polscy pallotyni, którzy w dniach od 8 do 13 lutego przyjechali do Częstochowy z różnych krajów świata na Zebranie Prowincjalne.
W spotkaniu, które organizowane jest co trzy lata uczestniczą polscy pallotyni pracujący w Korei, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Papui Nowej Gwinei, Białorusi, Francji, Włoszech, Szkocji i Polski. Szukają m.in. odpowiedzi na pytania: Jak zainteresować żywym Bogiem zmieniający się świat? W jaki sposób odpowiadać dzisiaj na potrzeby ludzi? Jak lepiej współpracować ze świeckimi w Kościele?
Jak podkreśla ks. dr Kazimierz Czulak SAC, przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Księży Pallotynów, spotkanie to jest „wyjątkowym czasem wsłuchiwania się w głos Boga i ludzi”. Obrady toczą się pod hasłem: „Ożywiać wiarę i rozpalać miłość”. Apostołowie Chrystusa w świecie, który się zmienia.
Zdaniem ks. Czulaka, należy jeszcze bardziej zaangażować ludzi świeckich w odpowiedzialność za Kościół, podnieść poziom głoszenia kazań, odważniej wykorzystać media do ewangelizacji, a przede wszystkim dokonywać osobistej, duchowej odnowy każdego pallotyna.
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, bo tak brzmi pełna nazwa pallotynów, zostało założone w XIX wieku przez św. Wincentego Pallottiego, rzymskiego księdza. Jest to zgromadzenie międzynarodowe z siedzibą Zarządu Generalnego w Rzymie. W Polsce pallotyni obecni są od 1907 roku, a ich liczba sięga ponad 600 księży i braci. Angażują się w różne formy pracy, takie jak: misje zagraniczne, duszpasterstwo parafialne i pielgrzymkowe, działalność wydawniczą i naukową. Pracują jako kapelani w szpitalach, w wojsku i hospicjach. Podejmują także dzieła charytatywne oraz prowadzą szkoły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.