Archidiecezja gnieźnieńska modli się i oddaje hołd Parze Prezydenckiej
13 kwietnia 2010 | 15:08 | bgk Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwa żałobne, Msze św., flagi przybrane czarnym kirem, kwiaty i znicze przy fotografiach Prezydenckiej Pary w kościołach, urzędach i w centrach miast i miasteczek. Archidiecezja gnieźnieńska, podobnie jak cała Polska, modli się i oddaje hołd Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz wszystkim ofiarom katastrofy w Smoleńsku.
W Gnieźnie, przy pomniku Bolesława Chrobrego, gdzie przed miesiącem śp. Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami miasta, wciąż płoną znicze i pojawiają się nowe kwiaty. Hołd głowie państwa i jego małżonce oddają nie tylko starsi, ale i najmłodsi przyprowadzani przez rodziców, dziadków, przedszkolanki, nauczycieli i wychowawców. O żałobie narodowej przypomina także milczący zwykle dzwon św. Wojciecha, który bije każdego dnia w południe przez dziesięć minut z towarzyszeniem miejskich syren.
Znakiem żałoby są również biało-czerwone flagi z czarnymi wstęgami wywieszone w oknach mieszkań, domów, na ulicach, przed urzędami, szpitalami, a także w oknach wystawowych sklepów. Hołd zmarłym oddają także niektórzy kierowcy, przypinając do anten i lusterek czarne wstążeczki.
Biało-czerwone flagi przybrane czarnym kirem zobaczyć można również w całej archidiecezji gnieźnieńskiej przed kościołami i w ich wnętrzach. W niektórych wystawiono także zdjęcia Prezydenckiej Pary. Od soboty we wszystkich trwa nieustająca modlitwa o spokój dusz tragicznie zmarłych w Smoleńsku. W ich intencji sprawowane są Msze św., nabożeństwa różańcowe, nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz nabożeństwa fatimskie.
Za ofiary i Ojczyznę modlono się m.in. o północy z 11 na 12 kwietnia w kościele św. Wojciecha w Wągrowcu. W dniu tragedii hołd ofiarom złożono w Inowrocławiu w kościele Zwiastowania NMP, gdzie odprawiona została Msza św. z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, wojska oraz harcerzy ZHR. Za ofiary modlono się także 12 kwietnia w inowrocławskim kościele Chrystusa Miłosiernego podczas odpustu parafialnego, w kościele św. Floriana w Żninie podczas Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II oraz we wrzesińskiej farze podczas uroczystości katyńskich. Dziś wieczorem w intencji ofiar modlić się będą m.in. mieszkańcy Gminy Mieścisko oraz Mogilna, Gniezna i Chodzieży.
W niektórych kościołach wierni modlą się codziennie od początku żałoby po wieczornej Mszy św. Jest tak m.in. w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie oraz w parafiach w Grylewie i Kłecku.
W uczczenie pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku włączyła się także młodzież. W dniu tragedii modlitewne czuwanie młodych odbyło się w parafii św. Mikołaja w Powidzu. 12 kwietnia w intencji tragicznie zmarłych oraz za Ojczyznę modlili się uczniowie Gimnazjum w Tucznie. W Inowrocławiu czuwanie modlitewne na skwerze im. Jana Pawła II zorganizowali harcerze ZHR. 14 kwietnia w tych samych intencjach modlić się będzie młodzież Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. R. Abrahama we Wrześni, a 16 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym. 16 kwietnia w parafii bł. Radzyma Gaudentego odbędzie się także modlitwa młodzieży ze śpiewami z Taize.
Hołd tragicznie zmarłym oddają także władze miast i gmin. 12 kwietnia wieczorem w gnieźnieńskim Starym Ratuszu odbyła się wspólna nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego z udziałem Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego, po której radni złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską przy kościele farnym. W gnieźnieńskim Ratuszu wystawiona jest także Księga Kondolencyjna. Podobna wystawiona jest także w Ratuszu w Inowrocławiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.