Drukuj Powrót do artykułu

Archidiecezja gnieźnieńska: Orszak Trzech Króli w Gnieźnie i kilkunastu miastach

02.01.2018 , bgk, Gniezno, 02-01-2018 Ⓒ ℗

Gniezno i kilkanaście miast archidiecezji gnieźnieńskiej włączyło się w tegoroczny Orszak Trzech Króli. Rodzinnemu kolędowaniu 6 stycznia towarzyszyć będzie hasło „Bóg jest dla wszystkich”. W mieście św. Wojciecha pojawią się także nawiązania do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Orszak Trzech Króli to okazja, aby jeszcze raz, rodzinnie i wspólnotowo, przeżyć radosną tajemnicę Bożego Narodzenia” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, który po raz kolejny weźmie udział w ulicznym kolędowaniu z monarchami. Jak podkreśla, w tym roku wydarzeniu towarzyszy szczególne hasło, które przypomina nie tylko o sensie święta Objawienia Pańskiego, ale także o powołaniu każdego z nas.

„Bóg jest dla wszystkich – hasło to mówi nam, że Bóg nikogo nie wyklucza, nie skreśla, nie usuwa na margines, że przyszedł do wszystkich i wszyscy – każda i każdy z nas – jest zaproszony do bycia w tej Bożej rodzinie” – dodaje abp Wojciech Polak.

Tegoroczny gnieźnieński orszak ma nieco zmodyfikowaną trasę. Wyruszy sprzed budynku III LO i zatrzyma się na Rynku, gdzie na specjalnie zbudowanej scenie wystąpi Teatr Pantomimy „Dar” z Bydgoszczy ze swoim przesłaniem. Słowo i życzenia do zgromadzonych skierują tam także Prymas Polski i przedstawiciele władz miasta i powiatu. Następnie wszyscy przejdą przed katedrę gnieźnieńską, gdzie monarchowie złożą swoje dary i gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. W czasie trwania orszaku – jak zapowiadają organizatorzy – pojawią się też odniesienia do tegorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Orszaki Trzech Króli odbędą się także w kilkunastu innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej. Swój udział na orszakowej stronie internetowej zgłosiły: Barcin, Długa Goślina, Kłecko, Mieścisko, Mogilno, Pobiedziska, Pyzdry, Słupca, Strzelno, Wągrowiec i Żnin. Kolędowanie z monarchami organizują w różnej formie także inne parafie i miejscowości archidiecezji gnieźnieńskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.