Archidiecezja katowicka ma trzech nowych diakonów
26 lutego 2024 | 06:30 | ks. rs | Katowice Ⓒ Ⓟ
Trzech alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego otrzymało w sobotę 24 lutego br. święcenia diakonatu. Liturgia święceń odbyła się równolegle w kościołach: św. Józefa w Mysłowicach-Krasowach, MB Różańcowej w Rudzie Śląskiej-Halembie oraz Matki Boskiej Fatimskiej w Katowicach Piotrowicach. Eucharystii przewodniczyli biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej: bp Grzegorz Olszowski, bp Adam Wodarczyk oraz bp Marek Szkudło.
Bp Grzegorz Olszowski w homilii podczas Mszy sprawowanej w Kościele św. Józefa w Mysłowicach-Krasowach zaznaczył, że to Bóg wzywa kandydatów do święceń na drogę powołania. Odpowiedź na nią zaczyna się przez sakrament chrztu świętego.– Przez chrzest święty zostaliśmy włączeni w przymierze z Bogiem. Od tego momentu wszystko się zaczęło. Staliśmy się umiłowanymi dziećmi Bożymi – mówił. Zwrócił też uwagę na prośbę zawartą w modlitwie święceń odnoszącą się do posługi diakona: „Niech odznacza się miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i przestrzeganiem duchowej karności”.
Bp Marek Szkudło, który przewodniczył liturgii święceń w Kościele MB Fatimskiej w Katowicach-Piotrowicach zaznaczył, że do chwili przyjęcia święceń nowo wyświęcony diakon staje się szczególną własnością Boga. – Być czyjąś własnością oznacza często niewolę. Może tak być, ale nie musi. Małżonkowie, którzy łączą się na całe życie, przekazują się sobie całkowicie, oddają się w zupełności, ale ponieważ to miłość nimi kieruje, nie są niewolnikami, ale osobami jeszcze pełniej wolnymi. To miłość wyzwala – zaznaczył. Podkreślił także, że „diakon nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego”.
O powszechnym powołaniu do świętości mówił w homilii bp Adam Wodarczyk, który przewodniczył liturgii w Kościele MB Różańcowej w Rudzie Śląskiej–Halembie. – Świętość to nic innego, jak życie pełnią miłości – podkreślił. – Papież Franciszek w adhortacji Gaudete et exsultate mówi o świętych z sąsiedztwa, czyli rodzicach, którzy z miłością wychowują dzieci, o mężczyznach pracujących ciężko, aby zarobić na utrzymanie rodziny, o osobach starszych, które pomimo dolegliwości związanych z ich wiekiem i często stanem zdrowia, nie popadają w gorycz i zniechęcenie, lecz są wsparciem i dodają nadziei młodemu pokoleniu. Święci to ludzie, którzy nie są wolni od popełniania błędów i grzechów – wskazał.
Przywołał przykład życia Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego mówiąc, że było ona dla niego diakonią i służbą. Wskazał też na św. Jana Pawła II i jego cotygodniową praktykę spowiedzi.
Alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, którzy w sobotę 24 lutego br. przyjęli święcenia diakonatu to: dk. Adam Zając z Parafii św. Józefa w Mysłowicach-Krasowach, dk. Paweł Dąbrowski z Parafii MB Różańcowej w Rudzie Śląskiej-Halembie oraz Mateusz Ochojski z Parafii MB Fatimskiej w Katowicach-Piotrowicach. Święcenia diakonatu poprzedziły rekolekcje w Wodzisławiu-Kokoszycach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.