Drukuj Powrót do artykułu

Archidiecezja krakowska ma swój herb

03 czerwca 2016 | 12:24 | pra / br Ⓒ Ⓟ

Trzy złote korony, mitra, krzyż arcybiskupi i pastorał znajdują się w oficjalnym herbie archidiecezji krakowskiej. Stosowny dekret w tej sprawie wydał kard. Stanisław Dziwisz.

Arcybiskup Stanisław kard. Dziwisz wydał dekret ustanawiający oficjalny herb archidiecezji krakowskiej, który – jak informuje ks. Piotr Studnicki z krakowskiej kurii – „służy uwydatnieniu historycznego dziedzictwa i dzisiejszego znaczenia Archidiecezji w Kościele i Ojczyźnie”.

Herb archidiecezji, opracowany według zasad heraldycznych, jest tożsamy ze średniowiecznym herbem kapituły krakowskiej z dodaniem insygniów arcybiskupich: w polu błękitnym widnieją trzy korony złote w układzie 2 i 1; tarcza zwieńczona mitrą biskupią srebrną ze złotym obszyciem, dwoma złoto-srebrnymi fanonami i złotymi frędzlami; po bokach mitry podłożone pod tarczę i skrzyżowane podwójny krzyż arcybiskupi i pastorał w kolorze złota. Pod tarczą może być umieszczony napis: „Archidiecezja Krakowska” lub „Archidioecesis Cracoviensis”.

Źródło herbu z trzema koronami tradycja przypisuje Aronowi, od którego herb wziął swoją nazwę. Aron był biskupem krakowskim i pierwszym opatem benedyktynów tynieckich. Na pamiątkę jego cnót i zasług dla Kościoła, kapituła krakowska jego herb przyjęła za swój własny i pieczętuje się nim po dzień dzisiejszy. Herb kapituły krakowskiej z czasem rozciągnięto także na całe biskupstwo krakowskie. Symbolika trzech koron w herbie nawiązuje do trzech diademów papieskiej tiary i głęboko zakorzenionego w chrześcijaństwie znaczenia samej liczby trzy odwołującej się w pierwszej kolejności do trójjedności Boga.

Opracowanie graficzne oficjalnego herbu archidiecezji krakowskiej oraz Księga Znaku są dziełem dr Barbary Widłak z Katedry Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dekret został podpisany przez metropolitę krakowskiego 8 maja br., w dzień uroczystości św. Stanisława BM, głównego patrona archidiecezji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.