Archidiecezja łódzka pielgrzymowała do duchowych korzeni
12 września 2020 | 17:15 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Pielgrzymi z archidiecezji łódzkiej wraz z pasterzem abp. Grzegorzem Rysiem i biskupami pomocniczymi modlili się dziś w katedrze gnieźnieńskiej, u grobu i relikwii św. Wojciecha. Okazją był zbliżający się jubileusz 100-lecia ustanowienia archidiecezji łódzkiej, która – jak podkreślił Prymas – z Gniezna wyrosła i tu ma swoje duchowe korzenie.
Pielgrzymka archidiecezji łódzkiej jest pierwszą – mówił w powitaniu abp Polak – która od czasu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa tak licznie do Gniezna przybyła, co cieszy tym bardziej, że w tym roku doroczne kwietniowe uroczystości świętowojciechowe odbyły się bez udziału pielgrzymów.
„Do źródeł przybywa się, by poczuć ożywczą świeżość. Tego wam Siostry i Bracia życzę, byście z tego wzgórza zabrali ożywczą świeżość wiary, umocnioną modlitwą przy grobie patrona Polski” – mówił abp Polak.
Wraz z pielgrzymami do Gniezna przybyli: łódzcy biskupi pomocniczy Ireneusz Pękalski i Marek Marczak, abp senior Władysław Ziółek oraz ordynariusz łódzki abp Grzegorz Ryś, który w konferencji wygłoszonej przed Eucharystią mówił o historycznych związkach archidiecezji łódzkiej i gnieźnieńskiej. Przypomniał krótko sylwetki kilku najważniejszych postaci w historii Kościoła łódzkiego m.in.: abp. Wojciecha Jastęrzbca, abp. Jana Łaskiego, abp. Jarosława Bogorii Skotnickiego, abp. Mikołaja Trąby – pierwszego prymasa Polski.
„Oni uczą łączenia wiary chrześcijańskiej z umiłowaniem Ojczyzny. Oni nie uprawiali polityki w dzisiejszym rozumieniu, czyli polityki realnej. Dla nich bardzo ważna była jedność Polaków” – stwierdził metropolita łódzki podkreślając także ich zaangażowanie na forum Kościoła powszechnego, na polu kultury, nauki, ekumenizmu i dialogu, który w historii archidiecezji i samej Łodzi – miasta czterech kultur – miał i ma szczególne znaczenie.
„Te wszystkie tematy: wiara i patriotyzm, wiara i wiedza, Kościół polski, ale i Kościół powszechny, jedność, ekumenizm, własna tożsamość, ale i dialog. To są i dla nas ważne tematy. Ci arcybiskupi gnieźnieńscy mogliby nam wiele podpowiedzieć, co dziś możemy z nimi zrobić” – mówił abp Ryś.
Do tematu jedności nawiązał też w swojej homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. dla łódzkich pielgrzymów. Już Jan Paweł II – przypomniał – właśnie tutaj, w Gnieźnie, napominał nas, że „obecny brak duchowej jedności wynika głównie z kryzysu naszej chrześcijańskiej samoświadomości”.
„Często rozumiemy ją jakby na opak, jedynie jako źródło identyfikacji, która ma nas tylko odróżniać i oddzielać od innych” – przyznał abp Polak.
„Często – kontynuował – pozostaje ona jedynie we wzniosłych deklaracjach i podniosłych słowach wypowiadanych z takim pietyzmem i namaszczeniem, że nie ma w nich nic z tego, co ważne i prawdziwe, a co naprawdę weryfikuje się w codziennym zwyczajnym życiu”.
Mszę św. koncelebrowali przybyli wraz z pielgrzymami biskupi i księża. Przed Eucharystią abp Grzegorz Ryś wraz z abp. Wojciechem Polakiem modlili się i zapalili świece przy grobach, także tych symbolicznych, wspomnianych arcybiskupów gnieźnieńskich związanych z archidiecezją łódzką. Modlili się również u relikwii św. Wojciecha, który – jak obaj przypomnieli – jest fundamentem całego Kościoła w Polsce.
W czasie pobytu w Gnieźnie pielgrzymi mieli okazję zwiedzić najstarsze i najważniejsze zabytki Wzgórza Lecha – podziemia katedry gnieźnieńskiej z reliktami dawnych świątyń, Drzwi Gnieźnieńskiej, skarbiec katedralny w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zjedli też obiad, którym ugościła ich archidiecezja gnieźnieńska.
Transmisja on-line konferencji abp. Grzegorza Rysia oraz Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej dostępne są na stronach www.prymaspolski.pl, www.archidiecezja.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.