Archidiecezja poznańska ma dziesięciu nowych diakonów
17 maja 2013 | 12:54 | msz Ⓒ Ⓟ
Dziesięciu kleryków Arcybiskupiego Seminarium Dychownego i jeden alumn z Kongregacji św. Filipa Neri przyjęło 16 maja w poznańskiej katedrze święcenia diakonatu. – Przyjęcie diakonatu nie jest celem formacji, ale jej kolejnym etapem – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. połączonej z obrzędem udzielenia święceń diakonatu. Przypomniał, że w Roku Wiary Kościół obchodzi 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. – Jedną z przewodnich myśli soboru jest kapłaństwo Chrystusowe – zaznaczył kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że Sobór Watykański II zaakcentował kapłaństwo służebne. – Nie chodzi o to, byśmy zdobywali godności, ale by służyć na wzór Chrystusa – przekonywał bp Balcerek. Podkreślił, że każda posługa w Kościele ma być diakonią. Kaznodzieja stwierdził, że Chrystus, choć jest Panem dziejów, stał się dla nas diakonem. – Usługuje przy stole, obmywa apostołom nogi, przemienia świat, bo realizuje władzę jako służbę – mówił bp Balcerek.
Zaznaczył, że diakonat jest i pozostaje wymiarem każdego duchownego urzędu, bo „Pan stał się naszym diakonem i pozostaje nim aż do skończenia świata”.
Bp Balcerek, zwracając się do alumnów, wskazał na zadania diakona. Diakon ma być ewangelistą, ma głosić słowo Boże, które usłyszał i przyjął. – Będziecie przekazywać Ewangelię, jeśli sami sercem i umysłem przylgniecie do słów głoszonych przez Chrystusa – stwierdził kaznodzieja.
Zauważył, że drugim zadaniem diakona jest caritas, czyli zwracanie się ku człowiekowi cierpiącemu i problemom tego świata. – Mimo postępu cywilizacyjnego na świecie jest coraz więcej cierpienia, a człowiek jest coraz bardziej bezradny, przerażony, osamotniony. – Miejcie wrażliwość serca i otwartość umysłu, aby wasza służba dotykała cierpiących i starszych, a nie była przykrą służbą – życzył alumnom bp Balcerek.
Zaapelował do wiernych zgromadzonych w poznańskiej katedrze, by modlili się o to, by diakoni i wszyscy kapłani byli prawdziwym obrazem Chrystusa Sługi.
We Mszy św. uczestniczyli wychowawcy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, przełożeni z Kongregacji św. Filipa Neri, kapituła metropolitalna, siostry zakonne oraz rodzice i najbliżsi alumnów.
Również wczoraj w poznańskim kościele pw. św. Franciszka Serafickiego abp Stanisław Gądecki udzielił święceń diakonatu i prezbiteratu dwom braciom franciszkanom z Prowincji św. Franciszka z Asyżu.
Diakonat to najniższy stopień sakramentu święceń kapłańskich (dwa wyższe stopnie to prezbiter oraz biskup). Jest bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń prezbiteratu. Diakoni mogą udzielać chrztu, rozdawać komunię świętą, czytać Ewangelię, przewodniczyć nabożeństwom (ale nie Mszy św.), sprawować sakramentalia i prowadzić pogrzeby. Strój liturgiczny diakona jest inny niż księdza. Zamiast ornatu diakoni noszą dalmatykę lub albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię, spiętą u dołu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.