Archidiecezja poznańska podejmie starania o beatyfikację Jadwigi Zamoyskiej
05 listopada 2013 | 13:59 | ms Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki przewodniczył w Kórniku pod Poznaniem uroczystościom z okazji 90. rocznicy śmierci generałowej Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, polskiej patriotki, założycielki słynnej szkoły domowej pracy kobiet w zakopiańskich Kuźnicach. ‒ Archidiecezja poznańska podejmuje ponownie przerwane starania o jej beatyfikację. Jesteśmy bowiem przekonani, że była to postać heroiczna – mówi metropolita poznański.
Uroczystości odbyły się na Zamku w Kórniku i w miejscowym kościele parafialnym, gdzie znajduje się krypta grobowa Jadwigi Zamoyskiej. Na Zamku – w rezydencji rodu Działyńskich ‒ dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN prof. Tomasz Jasiński i abp Stanisław Gądecki otworzyli okolicznościową wystawę rękopisów, dokumentów i pamiątek po generałowej Zamoyskiej. Można na niej oglądać m.in. Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta”, przyznany jej przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1921 r. Otwarciu towarzyszyło przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów Kórnickiego Liceum Ogólnokształcącego LITeRA.
Podczas Mszy św. w kórnickim kościele abp Gądecki scharakteryzował życie i działalność Jadwigi Zamoyskiej jako postępowanie rozumne i skuteczne. Przekonywał, że ta urodzona w Warszawie służebnica Boża przez długie życie – czy to w Paryżu, czy w Zakopanem, czy też w Kórniku – dawała świadectwo patriotyzmu i głębokiej wiary.
Metropolita poznański zauważył, że świętość jest powołaniem wszystkich ochrzczonych. ‒ Dzięki Jadwidze Zamoyskiej łatwiej zrozumiemy, że wszystkie stany życia, dzięki działaniu łaski oraz zaangażowaniu i wytrwałości każdego z nas, mogą stać się drogami uświęcenia. Ona sama pisała: świętość polega na cnotach dla każdego przystępnych, potrzeba tylko dobrej woli, woli wiernej, mężnej, roztropnej, cierpliwej, pokornej, wytrwałej – przekonywał metropolita poznański.
‒ Zamoyska swoje życie traktowała jako służbę – mówił abp Gądecki. Założona przez nią szkoła domowej pracy kobiet umożliwiła kilku tysiącom absolwentek nie tylko zdobycie nowoczesnej wiedzy o prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale uzyskanie głębokiej formacji religijnej, w tym znajomości i umiejętności czytania Pisma Świętego. Słowa uznania dla szkoły przesłali papież Leon XIII i Pius X.
Abp Gądecki przypomniał również, że Zamoyska napisała szereg dzieł o tematyce religijno-wychowawczej, a jej prace, przetłumaczone na język francuski, angielski, hiszpański i włoski, przyniosły jej sławę w Europie. Opracowała druki dotyczące szkoły, a nawet podręczniki dotyczące piekarstwa i mleczarstwa.
Jak zauważył ks. Eugeniusz Leosz, proboszcz parafii kórnickiej, już w latach 30. ubiegłego wieku rozpoczęto starania o proces beatyfikacyjny generałowej Zamoyskiej, za zgodą Kurii Arcybiskupiej i Prymasa Hlonda wydano obrazki, na których widnieje postać służebnicy Bożej Jadwigi, jej życiorys, oraz modlitwa, za którą zyskiwano sto dni odpustu. Z kolei w Bibliotece Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk znajdują się ślady kwerendy poprzedzającej proces diecezjalny.
„Myślenie Generałowej było światłe i prekursorskie w wielu obszarach, a swymi poglądami wyprzedzała epokę, w której żyła. Zdumiewa nas dzisiaj rozległość jej zainteresowań oraz mądrość, przenikliwość i logika, z jaką wypowiadała się na bardzo różne tematy: religijne, polityczne, ekonomiczne” – napisał w zaprezentowanej podczas uroczystości książce prof. Władysław Chałupka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.