Drukuj Powrót do artykułu

Archidiecezja przemyska: 14 alumnów przyjęło święcenia diakonatu

29.05.2017 , pab, Przeworsk, 29-05-2017 Ⓒ ℗

Archidiecezja przemyska ma 14 nowych diakonów. Święcenia przyjęli w dwóch miejscach: w kościele pw. Ducha Świętego w Przeworsku udzielił ich abp Adam Szal, a w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Warze – bp Stanisław Jamrozek. – Niech wasze życie będzie wędrówką do nieba – wskazywał abp Szal.

Metropolita przemyski zaznaczył, że powinni jednocześnie zapraszać do tej wędrówki wszystkich, których spotykają na swojej drodze. Podkreślił, że przez chrzest święty i bierzmowanie wszyscy zostali powołani do takiego świadectwa.

Abp Szal zauważył, że każdy sakrament jest darem łaski, a jednocześnie zaproszeniem do głoszenia Ewangelii. Nawiązał do słów wypowiadanych na zakończenie każdej Mszy św.: „idźcie w pokoju Chrystusa”. – Niech to będzie zaproszenie skierowane do nas, by iść do swoich środowisk, domów, rodzin, zakładów pracy, szkół ze świadectwem o Chrystusie – zachęcał.

Diakonom przypomniał, że przed nimi będą stawiane kolejne zadania, ale od święceń mają w sposób szczególny wejść w posługę słowa, liturgii i miłości. – Będziecie nie tylko sprawować różne czynności liturgiczne i głosić Słowo Boże, ale przede wszystkim podejmijcie, zgodnie z charyzmatem diakonów, posługę miłości, by była ona wiernym spełnieniem zobowiązań celibatu, byście prowadzili życie niewinne i czyste. Byście podejmowali troskę o tych, którzy potrzebują dobrego słowa, uśmiechu i wsparcia – mówił.

Święceniom diakonatu towarzyszy szereg obrzędów. Po odczytaniu Ewangelii kandydaci zostali przedstawieni biskupowi i wyrazili swoją gotowość do przyjęcia święceń. Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Najpierw kandydaci do święceń włożyli swoje dłonie w dłonie biskupa, wyrażając w ten sposób ojcowską i synowską więź biskupa oraz jego prezbiterów. Okazują tym samym szacunek i posłuszeństwo biskupowi i jego następcom.

Następnie odśpiewana została litania do wszystkich świętych, podczas której kandydaci do diakonatu leżeli krzyżem, co jest znakiem zawierzenia i usilnej modlitwy. Najważniejszym momentem święceń było nałożenie rąk przez biskupa na ich głowy i odmówienie modlitwy konsekracyjnej.

W archidiecezji przemyskiej święcenia diakonatu udzielane są w wybranych parafiach, z których pochodzą kandydaci do święceń.

W sobotę 3 czerwca w archikatedrze przemyskiej 13 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjmie święcenia kapłańskie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.